Záhorská galéria v Senici sprístupní výstavu Dominika Brečková - Inner Sanctum
Záhorská galéria v Senici sprístupní výstavu Dominika Brečková - Inner Sanctum

Záhorská galéria v Senici sprístupní výstavu Dominika Brečková – Inner Sanctum

Regionálna kultúrna scéna ožije novým podujatím, ktoré prinesie do popredia tvorbu jednej z najzaujímavejších súčasných umelkýň. Výstava Dominika Brečková – Inner Sanctum, ktorú kurátoruje Michaela Šuranská, otvorí svoje brány v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici dňa 24. novembra 2023 o 17:00 hodine. Vernisáž spestrí hudobný vystúpenie talentovaného klaviristu Pavla Morochoviča.

Výstava: Kultúrne mosty a osobný pohľad Dominiky Brečkovej

Dominika Brečková sa svojou tvorbou výrazne odlišuje od bežného prúdu na domácej scéne vizuálneho umenia. Jej záľuba v japonskej kultúre sa prelína s jej umením a vytvára unikátnu syntézu, ktorá reflektuje na kultúrne a rodové stereotypy. Tento záujem sa prejavuje ako nástroj pre hlbšie porozumenie a kritiku sociálnych noriem, ktoré sú v našej spoločnosti ešte stále hlboko zakorenené.

Autorský prístup: Kombinácia východných a západných vplyvov

Autorka vo svojich dielach vytvára dialóg medzi dvoma kultúrami, kde sa západné a východné elementy prelínajú na jednej ploche. Jej maľby sú výsledkom osobnej interpretácie a adaptácie japonskej tradície a pop-kultúry, ktoré premieňa do autentického umenia. V jej dielach môžeme nájsť postavy z japonskej mytológie, ako sú yókai a anime, ako aj odkazy na populárnu kultúru a jej fenomény.

Symbolika a materiál: Tkanie osobnej mytológie

Brečková využíva vo svojej tvorbe rôzne techniky a symboly, ktoré sú typické pre feministické a femínne umenie. Vyšívanie, šitie a háčkovanie sa stávajú nielen súčasťou jej diel, ale aj vyjadrením hlbšieho posolstva. Výstava ponúka pohľad na širokú škálu obrazov, ktoré sú zároveň odrazom rodinnej histórie, regionálnych tradícií a osobných záujmov umelkyne, ako je starostlivosť o domáce zvieratá alebo praktizovanie aikida.

Autorka: Dominika Brečková

Dominika Brečková (*1992) úspešne absolvovala magisterské štúdium na Fakulte výtvarných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici v roku 2017. Jej špecializáciou je maľba, ktorú študovala pod vedením renomovaných pedagógov Stanislava Balka a neskôr Jána Triašku. Brečková si výrazne upevnila svoje miesto na umeleckej scéne, keď v roku 2021 dosiahla finálovú pozíciu v prestížnej súťaži Maľba roka, ktorú organizuje Nadácia banky VÚB.

Jej originálna tvorba bola predstavená na mnohých výstavách, z individuálnych výstav možno spomenúť napríklad “Female territory” v Koniarni – priestore pre súčasné umenie v Trebišove (2022), “Tatami galaxy” v platforme NERV v Humennom (2021), či “Fountainhead p(a)lace” v Galérii Jula Bindera v Banskej Štiavnici (2020). Dominika Brečková sa taktiež zúčastnila na rôznych skupinových výstavách, vrátane “Hradby samoty XII.” v Kaštieli Jablonica (2023), “SADIS – Slovak art days in Split” v Univerzitnej galérii v Splite (2022) a “MAĽBA 2021” v Galérii Nedbalka v Bratislave (2021), medzi inými.

Jej práce sú známe ich hlbokým tónom a schopnosťou komunikovať komplexné myšlienky a emócie prostredníctvom vizuálneho jazyka, čím si získala uznanie nielen v domácom, ale aj medzinárodným umeleckom prostredí.

Záver: Motív aikido ako symbol sily a emancipácie

Umelkyňa prostredníctvom svojej tvorby hľadá vyrovnanie a harmóniu nielen v rodových otázkach, ale aj v priateľstve medzi rozdielnymi kultúrami. Jej obrazy, naplnené symbolikou ženskej sily a nezávislosti, otvárajú diskusiu o postavení žien v súčasnej spoločnosti a ich emancipácii. Tento motív je zároveň výzvou k prekonaniu minulosti a zameraniu sa na sebarozvoj a duchovné obohatenie.

Výstava Inner Sanctum potrvá až do 21. januára 2024 a ponúkne návštevníkom jedinečnú príležitosť ponoriť sa do sveta, kde sa umenie stretáva s hlbokými osobnými príbehmi a kultúrnou reflexiou.

Záhorská galéria v Senici sprístupní výstavu Dominika Brečková - Inner Sanctum
Záhorská galéria v Senici sprístupní výstavu Dominika Brečková – Inner Sanctum

O Redakcia

Pozri aj

Aktualizované protest: Rozsiahle dopravné obmedzenia v TT kraji

Protest farmárov prehľad presunov: V súvislosti s ohlásenými zhromaždeniami poľnohospodárov a farmárov polícia Trnavského kraja …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *