Ilustračné foto Zdroj: Pixabay
Ilustračné foto Zdroj: Pixabay

Na južnom Slovensku a Záhorí je vydaná výstraha 2. stupňa

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMU) vydal na pondelok 21.8.2023 pre okresy Záhoria a južného Slovenska výstrahu 2. stupňa pre extrémne teplo.

V okresoch Senica a Skalica na Záhorí a juhu Slovenska v okresoch Dunajská Streda a Galanta sa očakáva pondelok v poobedňajších hodinách dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 °C.

Pre okresy Hlohovec, Trnava a Piešťany a Hlohovec vydal SHMÚ výstrahu 1. stupňa, pri ktorej sú očakávané teploty v popoludňajších hodinách v maximálnej teplote do 34 °C.

Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká.

zdroj a infografika SHMU

Teplo a pitný režim

Pite veľa vody a vyhýbajte sa priamemu slnku. Vysoké teploty môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti alebo kolapsové stavy. „Záťaž teplom môže viesť k poklesu výkonnosti, zvýšenej únavnosti a môže spôsobiť  prehriatie organizmu so zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi či nevoľnosťou,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Dospelý človek by mal počas horúcich dní vypiť najmenej tri litre vody. Potrebné je piť aj vtedy, keď necítime smäd.

Počasie je ako na hojdačke a kým v jednu chvíľu sa potíme, za moment sa môže spustiť prietrž mračien. Nie každý má dostatočne odolný organizmus, aby zvládal výkyvy počasia.  Horúce letné počasie najhoršie znášajú malé deti a starí ľudia. Riziková je aj kategória ľudí s chronickými ochoreniami, najmä srdcovocievnymi a dýchacími. 

zdroj: ÚVZ a CO

O Redakcia

Pozri aj

Naj športovkyňou Senice je volejbalistka Simona Kubincová zdroj: Mesto Senica

Naj športovkyňou Senice je volejbalistka Simona Kubincová

ŠPORTOVEC SENICE 2023: Najobľúbenejšou športovkyňou Senice sa stala Simona Kubincová z klubu Volejbalová mládež Senica. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *