Ľudovít Hološka žije a pracuje v Jablonici. zdroj: Záhorská galéria
Ľudovít Hološka žije a pracuje v Jablonici. zdroj: Záhorská galéria

Výstava a ,,koliesko” na Záhorácku stenu slávy Ľudovítovi Hološkovi z Jablonice

Retrospektívny projekt, v rámci ktorého bude v GJK v Trnave a ZGJM v Senici komplexne zhodnotená maliarska a kresbová tvorba autora. Súčasťou oboch výstav je vydanie rozsiahlej monografie Ľudovíta Hološku.

Záštitu nad výstavami prevzal župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. NaZahori.sk o tom informovala za Záhorskú galériu Zuzana Dohnalová.

Prebiehajúca výstava PUTOVANIE (S) MAĽBOU v Galérii Jána Koniarka (GJK) v Trnave je prístupná záujemcom do 5.11.2023.

Výstava v ZGJM Senica

Vernisáž výstavy DENNÍK KOLORITU v Záhorskej galérii Jána Mudrocha (ZGJM) v Senici bude v piatok 22.9.2023 od 17:00 hodiny. Predchádzať vernisáži bude osadenie ,,kolieska” na Záhorácku stenu slávy Ľudovítovi Hološkovi o 16.00 hodine na Námestí oslobodenia v Senici. Prístupná verejnosti bude do 19. 11.2023.

NaZahori.sk - Vlado Miček
Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici zdroj foto Vlado Miček NaZahori.sk

Výstava „Denník koloristu“ je prvou obsiahlou výstavou prezentujúcou rozsiahle kresliarske diela na papieri autora Ľudovíta Hološku (1943). Konvolút prác obsahuje kresby od raných stredoškolských čias, cez vysokoškolské, kresby voľné – ktoré častokrát smerovali ako myšlienkový základ k realizácii maľby na plátne, ilustrácie kníh, kresliarske denníky – záznamy z okolia a podnetov svojho bydliska, prípravné kresby určené na prenos tvarov a základných čiar na plátno ako príprava na maľbu, topografické denníky z dovolenky, alebo z umeleckých sympózií najčastejšie z Poľska, kresliarske denníky ako mentálne mapy sumarizujúce výstavy, ktoré Hološka videl počas svojho života vo svetových galerijných inštitúciách, denníky – náčrtníky stále opakovaného motívu tela, kresby pílkou do tvrdej drevenej dosky.

Vymenovanie všetkých týchto aspektov prác na papieri, kresby v Hološkovej tvorbe je náležité a na vnímanie rozsahu jeho tvorby dôležité, najmä ak sa snažíme navnímať viac ako šesťdesiatročnú kariéru výtvarného umelca, možno všeobecne známeho ako tvorcu v médiu maľby na plátne. Výstava je reprezentatívnou prehliadkou jeho tvorby, ktorá sa uskutočňuje k jeho životnému jubileu.

zdroj: Záhorská galéria

Ľudovít Hološka (* 18. september 1943, Jablonica) je slovenský maliar, kresliar, ilustrátor, teoretik obrazu a vysokoškolský pedagóg.
V rokoch 1958 – 1962 absolvoval Školu umeleckého priemyslu, 1962 – 1968 Vysokú školu výtvarných umení, odbor-maľba v Bratislave u prof. Jána Mudrocha.

Jeho maľby a kresby sú súčasťou zbierok viacerých verejných galérií, ilustroval viac ako 80 knižných titulov, je autorom výberu textov o výtvarnom umení. Je členom Spolku výtvarníkov Slovenska. Venuje sa svojej autorskej tvorbe v médiu maľby, kresby, denníkových záznamov, v knižnej ilustrácii. Žije a pracuje v Jablonici.

O Angelika Mičeková

Pozri aj

Gymnázium F. V. Sasinka Skalica zdroj: TTSK

Skalické gymnázium hľadá svojho šéfa, kto má záujem?

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) vyhlásil výberové konanie na miesto riaditeľa/riaditeľky na škole Gymnázium F. V. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *