Bazilika sv. Mikuláša v Trnave. Autor: Vladimír Miček
Bazilika sv. Mikuláša v Trnave. Autor: Vladimír Miček

Veže baziliky budú po obnove ako v čase gotiky

Výšku až 37 metrov dosahuje lešenie, ktoré sa tiahne popri južnej veži jednej z historických periel Trnavy – Baziliky sv. Mikuláša. V tomto duchu pokračuje pamiatková obnova omietok a kamenných prvkov na fasáde, ktorej súčasťou bude aj severná veža a západný portál. Tento fascinujúci projekt by mal vrcholiť koncom roka 2024, ako informoval hovorca Trnavskej arcidiecézy Dušan Kolenčík.

Veže Baziliky sv. Mikuláša v Trnave budú po rekonštrukcii vyzerať ako v čase gotiky. Autor: Vladimír Miček
Veže Baziliky sv. Mikuláša v Trnave budú po rekonštrukcii vyzerať ako v čase gotiky. Autor: Vladimír Miček

Hrubý kostol prešiel mnohými zmenami

Túto majestátnu baziliku, ktorú Trnavčania už storočia nazývajú Hrubý kostol, postavili na najvyššom mieste rovinatej Trnavy v období rokov 1380 až 1438 podľa historických prameňov. Počas storočí prešla mnohými zmenami a úpravami. Od roku 2006 jej fasáda čelila narušeniu na viacerých miestach kvôli odstráneniu omietok.

Vlhkosť v murive sa takto likvidovala prirodzeným spôsobom. Predpokladalo sa, že do piatich rokov bude murivo vysušené,” uviedol Kolenčík. Avšak nedostatok finančných prostriedkov spôsobil, že začiatok pamiatkovej obnovy sa na dlhšie obdobie odložil. Pôvodný posudok bol následne aktualizovaný podľa súčasného stavu.

Po rekonštrukcii budú veže ako v čase gotiky

Po ukončení obnovy budú ľudia môcť obdivovať dvojvežie v podobe, akú videli ich predkovia v čase gotiky, na konci 14. a začiatkom 15. storočia. Ako uviedla Žofia Geričová z Krajského pamiatkového úradu Trnava, “počas prác bude naďalej prebiehať dokumentovanie stavebných situácií,” pričom nevylúčila objav nových nálezov. Pamiatkari sa prikláňajú k navráteniu výrazu fasády práve z tohto stredovekého obdobia, ktorého pozostatky našli pri výskume v podkroví kostola. Ide o bielu omietku, pričom mladšie prístavby kaplniek budú vizuálne odlíšené.

Na rekonštrukciu prispelo ministerstvo kultúry

Investor Rímskokatolícka farnosť sv. Mikuláša získal na práce od Ministerstva kultúry SR cez projekt Obnovme si svoj dom s prioritou pamiatkovej ochrany národných kultúrnych pamiatok dotáciu 750.000 eur. Farnosť sa na obnove podieľa finančnými prostriedkami vo výške 20 percent. Prácami bola poverená spoločnosť Štukonz, s. r. o., Veľká Mača, ktorá zvíťazila vo výberovom konaní. Podľa Kolenčíka budú nasledovať ďalšie etapy obnovy fasády a kamenných prvkov aj hlavnej lode, pričom opravy budú závislé od dostupnosti finančných prostriedkov.

Kostol má výšku 54 metrov

Gotická Bazilika sv. Mikuláša je známym pútnickým miestom so zázračným obrazom Panny Márie Trnavskej. Podľa výskumov stojí na mieste staršieho románskeho kostola z 11. storočia, ku ktorému sa viažu aj vôbec prvé písomné zmienky o Trnave.

V jej tajomných kryptách sú pochovaní ostrihomskí arcibiskupi z obdobia usídlenia Ostrihomskej kapituly v meste a ďalší významní duchovní. Kostol má dĺžku 60 metrov a šírku 31, výška hlavnej lode je 18 metrov. Hoci opticky jeho veže s výškou zhruba 54 m prevyšujú najvyššiu mestskú vežu, jej zhruba 57 m nedosahujú.

O admin

Pozri aj

Zdieľané mestské elektrobicykle sú pripravené na ďalšiu sezónu. Zdroj: Mesto Trnava

Elektrobicykle opäť oživia Trnavu: Štartuje nová sezóna bikesharingu

S príchodom prvého marcového pondelka, presnejšie 4. marca 2024, sa Trnava opäť rozžiari žltozelenými farbami. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *