Na kolesách proti rakovine. Zdroj: Mesto Senica
Na kolesách proti rakovine. Zdroj: Mesto Senica

V Senici sa uskutoční podujatie Na kolesách proti rakovine

Charitatívno-športové podujatie Na kolesách proti rakovine, ktorého cieľom je podporiť Nadáciu Výskum rakoviny, sa už po štvrtýkrát bude konať v Senici. Informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

Spoločná cyklojazda senickou cyklotrasou a zaujímavý sprievodný program na Kunovskej priehrade, ktoré sú súčasťou podujatia, sa tentokrát uskutočnia v sobotu 12. augusta 2023. Aj tento rok chce mesto Senica týmto podujatím naplno rozkrútiť kolesá na pomoc onkologickým pacientom. A zároveň podporiť tým šírenie osvety o výskume, prevencii a liečbe rakoviny a tiež zdravom životnom štýle.

Boj s rakovinou si vyžaduje veľa síl

Podstatu a logiku projektu najlepšie vysvetľuje príhovor paralympijského víťaza v cyklistickom šprinte, onkologického pacienta Radovana Kaufmana z novembra 2002, osem mesiacov pred jeho smrťou: “Boj s rakovinou, týmto zákerným ochorením, si vyžaduje veľa síl nielen pacientov, ale aj ich rodín, blízkych a priateľov. Práve pomoc zo strany vedcov je v tomto boji veľmi dôležitá. A v tom vidím najväčší zmysel práce Nadácie Výskum rakoviny. A ako to súvisí s kolesami? Kolesá predstavujú niečo, čo sa neustále pohybuje. Napríklad taký bicykel. Aby nespadol, musí sa stále pohybovať. A v tom vidím obrovskú symboliku! Aby sa uľahčil život ľuďom trpiacim na rakovinu, musí sa niečo pohnúť, je tam potrebná tá dynamika, ktorú práve kolesá vedia zabezpečiť. Vyzývam všetkých vás, vašich priateľov, kamarátov a známych, aby ste sa pripojili k akcii Na kolesách proti rakovine a nasadli na svoje bicykle, kolobežky, skateboardy, či si obuli kolieskové korčule a pripojili sa k širokej rodine bojovníkov proti rakovine. Som presvedčený, že keď vás bude veľa, pocítia to aj onkologickí pacienti.

Spoločná cyklojazda na najrôznejších kolieskových „približovadlách”, či už v podobe bicykla, kolobežky, kolieskových korčúľ či detského kočíka, štartuje na začiatku senickej cyklotrasy pri nápise SENICA. Tam bude od 15-tej hodiny spustená registrácia účastníkov. Prvých 300 zaregistrovaných dostane štartové číslo a malé prekvapenie. Spoločnou jazdou a „maskotmi“ podujatia Fifom a Vierkou sa vydáme na Kunovskú priehradu o 16-tej hodine.

Na kolesách proti rakovine. Zdroj: Mesto Senica
Na kolesách proti rakovine. Zdroj: Mesto Senica

Známe osobnosti sa spojili pre dobrú vec

Na kolesách proti rakovine bude tento rok vo forme open air športovo-kultúrneho a informačného happeningu s množstvom známych osobností, ktoré sa spojili pre dobrú vec. V sobotu 12. augusta budete môcť na Kunovskej priehrade stretnúť a vidieť napríklad Vratka Sirágyho, Bibianu Ondrejkovú, Patrika Hermanna, Janku Lieskovskú, Andreu Bučko, Miša Kalmana, Majku Závodskú, Erika Michálka, Michala Rusňáka, Dana Antálka, Maroša Baňasa.

Na priehrade bude pripravený bohatý program plný zaujímavých diskusií s rôznymi odborníkmi či známymi osobnosťami. Prihovorí sa správkyňa Nadácie Výskum Rakoviny, nebude chýbať rozhovor s lekárom o problematike prevencie pred nádorovými ochoreniami a zdravom životnom štýle.

Návštevníci si budú môcť vyskúšať jazdu na tzv. kostitrase a spoznajú desaťnásobného majstra sveta v jazde na vysokom bicykli Jozefa Zimovčáka, ktorý na ňom sedemkrát obišiel celú zemeguľu. Psychoterapeutickú metódu canisterapia a jej pozitívne pôsobenia na zdravie človeka predstaví o. z. Cerberus. A s moderátorom počasia TV Markíza a tiež finalistom Let’s Dance Vratkom Sirágim spoločne otvoríme jeho trinástu komnatu.

Podujatie Na kolesách proti rakovine bude mať v Senici nielen vzdelávací, ale aj charitatívny rozmer. Počas podujatia sa budú predávať tombola a tričká s logom podujatia. Výťažok z ich predaja bude venovaný Nadácii Výskum Rakoviny. Prvú cenu do tomboly – horský bicykel – venoval sponzor podujatia DEMA Senica. Podujatie okrem Mesta Senica finančne podporili Trnavský samosprávny kraj a spoločnosť Hílek Senica.

Na kolesách proti rakovine. Zdroj: Mesto Senica
Na kolesách proti rakovine. Zdroj: Mesto Senica

O Redakcia

Pozri aj

Aktualizované protest: Rozsiahle dopravné obmedzenia v TT kraji

Protest farmárov prehľad presunov: V súvislosti s ohlásenými zhromaždeniami poľnohospodárov a farmárov polícia Trnavského kraja …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *