Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/a/7/a718677a-0efa-4e41-b4de-1aafeba4a3ee/ttkraj.sk/web/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

V Podolí muža zasiahla elektrina, oživovali ho hasiči z Pobedima

Dobrovoľným hasičom v obci Pobedim v okrese Nové Mesto nad Váhom v piatok 7.7.2023 nástojčivo zvonil telefón.

V blízkej obci Podolie muž opravoval čerpadlo a zasiahol ho elektrický prúd. Operátor tiesňovej linky 155 ihneď kontaktoval hasičov, pretože majú automatický externý defibrilátor (AED) a vedel, že sanitke to bude trvať dlhšie. Informuje o tom Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

Hasiči boli pri pacientovi o niekoľko minút, použili AED a podali výboj. Muža priebežne oživovali – robili kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR). Tú treba robiť vždy pri zastavení obehu. Muža potom prevzali do opatery záchranári. Pri prevoze do nemocnice dýchal sám.

defibrilátor NaZahori.sk

„Dobrovoľní hasiči z Pobedima patria do siete first responderov, preškolených záchrancov v oblasti prvej pomoci. 155 ich kontaktuje vtedy, ak vie, že sú blízko pacienta v ohrození života a aj najbližšej sanitke by trval príchod pridlho, pretože je pri inom pacientovi. A pri zastavení krvného obehu sú dôležité nie minúty, ale doslova sekundy. Prvá pomoc a navyše s použitím AED rozhoduje o živote alebo smrti,“ dopĺňa Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR.

O Angelika Mičeková

Pozri aj

Dopravná nehoda pri Starej Turej

Vo štvrtok 17. augusta 2023, krátko po 19-tej hodine bola na linku tiesňového volania ohlásená …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *