Ilustračné foto Zdroj: Mesto Galanta
Ilustračné foto Zdroj: Mesto Galanta

V Galante upozorňujú na pravidlá výsadby stromov

Každý rok sa v meste Galanta objaví niekoľko nových stromov. Táto činnosť je verejnosťou všeobecne chválená a obľúbená. Príjemné prostredie, ktoré stromy vytvárajú, oceňuje každý. Avšak, výsadba stromov má svoje špecifiká pravidlá, ktoré sú záväzné pre mesto a jeho obyvateľov.

Občania z vlastnej iniciatívy vysádzajú stromy

Aj keď výsadba na pozemku, ktorý nie je v osobnom vlastníctve, nie je povolená, niektorí obyvatelia mesta vysadili stromy na sídlisku SNP bez predchádzajúcej konzultácie s príslušným oddelením Mestského úradu alebo s Technickými službami v Galante, ktoré sú zodpovedné za miestnu zeleň.

Vyzývame obyvateľov, aby nevysádzali stromy na pozemkoch mesta bez povolenia. Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny je neoprávnená výsadba drevín zakázaná. Výsadba stromov na cudzí pozemok vyžaduje súhlas majiteľa pozemku, inak sa občan dopúšťa protiprávneho konania,“ upozornila Mária Kilácskóová z Mestského úradu v Galante.

Aj za nelegálnu výsadbu sa stáva majiteľ pozemku zodpovedným

Ako doplnila, za nelegálnu výsadbu stromu sa stáva majiteľ pozemku plne právne zodpovedný. Majiteľ, správca alebo nájomca pozemku je podľa zákona povinný sa o vysadené dreviny starať, vrátane ich ošetrenia a udržiavania. Technické služby v Galante evidujú len vysadené dreviny, ktoré boli nahlásené alebo ktoré boli vysadené nimi samotnými, a potom sa riadia presne stanoveným plánom starostlivosti.

Ilustračné foto Zdroj: Mesto Galanta
Ilustračné foto Zdroj: Mesto Galanta

Občania často nedokážu predvídať, ako budú stromy rásť v nasledujúcich desaťročiach a či môžu spôsobiť problémy s tienením, zasahovaním konárov do fasády a podobne. Odstránenie takéhoto stromu už vyžaduje povolenie a je finančne náročné. Nelegálnou výsadbou stromov môžu byť náhodou poškodené aj ochranné pásma inžinierskych sietí,“ doplnila Kilácskóová.

O Redakcia

Pozri aj

UPOZORNENIE: Na cestách sa opäť šmýka

Na cestách sa šmýka: Policajti riešia na cestách Trnavského kraja jednu udalosť za druhou. Od …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *