V Bodíkoch a Vojke nad Dunajom obvinili 28 osôb. Zdroj: Polícia SR
V Bodíkoch a Vojke nad Dunajom obvinili 28 osôb. Zdroj: Polícia SR

V Bodíkoch a Vojke nad Dunajom obvinili 28 osôb

Vyšetrovateľ enviropolície odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Prezídia Policajného zboru vzniesol obvinenie 28 fyzickým osobám pre úmyselný trestný čin ohrozenie a poškodenie životného prostredia.

Obvinenia súvisia s neoprávnenými stavbami na brehu Šulianskeho jazera v obciach Bodíky a Vojka nad Dunajom v okrese Dunajská Streda, pričom dotknuté pozemky sa nachádzajú vo viacerých chránených územiach.

Obvinení v inkriminovanej lokalite, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy, európskej sústavy chránených území Natura 2000, Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy, medzinárodne významného mokraďového územia, kde sa zároveň nachádzajú biotopy európskeho významu, neoprávnene a bez akýchkoľvek povolení postavili rôzne stavby ako drevené prístrešky, chatky a domčeky. Takýmto konaním narušili biotopy európskeho významu a pôvodný vzhľad a funkciu chránených území.

Ide o mimoriadne rozsiahle vyšetrovanie, kde sa naďalej preverujú aj ďalšie podozrenia z protiprávnej činnosti, s možnosťou rozšírenia vznesenia obvinenia aj na ďalšie subjekty.

V Bodíkoch a Vojke nad Dunajom obvinili 28 osôb. Zdroj: Polícia SR
V Bodíkoch a Vojke nad Dunajom obvinili 28 osôb. Zdroj: Polícia SR

Škoda na životnom prostredí v súčasnosti dosahuje viac ako 51-tisíc eur, ide však len o predbežnú škodu, ktorá sa bude v ďalšom konaní prehodnocovať.

V prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Polícia upozorňuje občanov a aj podnikateľskú verejnosť, že akékoľvek zásahy do životného prostredia sú prísne regulované, nakoľko takýmto konaním dochádza k ohrozovaniu a poškodzovaniu environmentálnych a ekonomických záujmov spoločnosti a v prípade ich porušenia sa vystavujú postihu za takéto konanie.

O Redakcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *