Maxitrdelník, ktorý sa tradične pečie na podujatí Trdlofest v Skalici. Autor: Vladimír Miček
Maxitrdelník, ktorý sa tradične pečie na podujatí Trdlofest v Skalici. Autor: Vladimír Miček

Turistickú sezónu v Skalici otvorí Trdlofest

Mesto Skalica už tento víkend otvorí turistickú sezónu na tradičnom podujatí Trdlofest, ktoré sa uskutoční v sobotu 20. mája od 10.00 do 21.30 hod. Hlavný program bude prebiehať vo Františkánskej záhrade.

Návštevníci sa okrem kultúrneho programu môžu tešiť na tradičné miestne špeciality – trdelník a skalické víno. „Novinkou je ochutnávka skalického šumajstra a zázvorníka. Súčasťou programu bude aj pečenie maxitrdelníka. Ľudia si budú môcť upiecť svoj vlastný trdelník pod dohľadom odborníkov,“ uviedla primátorka mesta Skalica Oľga Luptáková.

Úroveň destinácie sa posudzuje aj podľa toho, aké lahodné pokrmy a nápoje vie ponúknuť svojim návštevníkom. Že to na Záhorí funguje, potvrdzuje aj Vinohradnícky spolek Skalica, ktorý na krásnom nádvorí františkánskeho kláštora pripravil počas Trdlofestu regionálnu výstavu vín. Na nej bude možné ochutnať vína domácich vinárov, ale aj vína zo širšieho regiónu,“ prezradil predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Záhorie Zdenko Čambal.

maxitrdelník, ktorý sa tradične pečie na podujatí Trdlofest v Skalici. Zdroj: NaZahori.sk
maxitrdelník, ktorý sa tradične pečie na podujatí Trdlofest v Skalici. Zdroj: NaZahori.sk

Trdlofest má pripravený aj kultúrny program

Počas celého dňa bude pre návštevníkov pripravený bohatý kultúrny program. Postupne sa predstavia folklórne súbory Skaličan a Skaličan – seniori, detský folklórny súbor Skaličánek, ľudové hudby Zlatnica a Zlatnička, Spjeváčci a Raubíri zo ZUŠ Dr. Janka Blaha Skalica, Terchovská muzika Sokolie s hosťami a mužský spevácky zbor URBAN. Podujatie oživia aj vystúpenia detského folklórneho súboru Hradišťánek, folklórneho súboru Rusava a cimbálovej muziky Bukovinka.

Ťahákom, ktorý vo večerných hodinách Trdlofest ukončí, bude populárna slovenská kapela Kollárovci,“ informovala vedúca Turistickej informačnej kancelárie mesta Skalica Renáta Medňanská. Na návštevníkov čakajú aj sprievodné aktivity – výstavy v Záhorskom múzeu a v Galérii u františkánov. Nebudú chýbať stánky s občerstvením či remeselnými výrobkami.

Sprístupnené budú aj pamiatky mesta

Skalica je jednou z najvýznamnejších destinácií v regióne Záhorie. Návštevník tu nájde okrem histórie aj širokú ponuku kultúrnych či športových podujatí. Počas Trdlofestu budú pre návštevníkov po prvýkrát v tejto sezóne sprístupnené aj skalické pamiatky. Vo všetkých dvanástich bude sprievodca, ktorý poskytne odborný výklad,“ povedal výkonný riaditeľ OOCR Záhorie Martin Lidaj.

O Redakcia

Pozri aj

ZŠ Mallého Skalica zdroj: archív školy

Skalica podala žiadosť o dotáciu pre školu na takmer 1 milión eur

Mesto Skalica aktívne pracuje na zlepšení svojho environmentálneho odtlačku a v rámci toho podalo žiadosť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *