Kam na strednú v Trnavskej župe 2023
Kam na strednú v Trnavskej župe 2023

TTSK pripravil pre žiakov podujatie Kam na strednú až v troch mestách

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) aj tento rok organizuje sériu podujatí Kam na strednú v Trnavskej župe 2023. Žiakom ôsmych a deviatych ročníkov ponúka možnosť oboznámiť sa so štúdiom na župných stredných školách a ich odboroch. Séria podujatí sa začína vo štvrtok 12. októbra v Trnave. Následne pokračuje 19. októbra v Dunajskej Strede a 26. októbra 2023 v Senici.

Odprezentuje sa 44 župných stredných škôl

Prostredníctvom série podujatí Kam na strednú odprezentujeme žiakom, ich rodičom, pedagógom aj verejnosti 44 župných stredných škôl a ich odborov. Tie ponúkajú kvalitné vzdelávanie v Trnavskom kraji. Informácie o školách, duálnom vzdelávaní, župnom Talent centre ale aj zaujímavých benefitoch, ktoré župa študentom počas štúdia ponúka si budú môcť záujemcovia tradične pozrieť v Trnave, Dunajskej Strede aj Senici. Som presvedčený, že si žiaci zo zaujímavej palety možností v oblasti vzdelávania vyberú tú správnu strednú školu, ktorá im pomôže pri ich ďalšom rozvoji a následnom uplatnení sa na trhu práce,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Doplnil, že aj v tomto školskom roku župa naďalej podporuje študentov zapojených do systému duálneho vzdelávania formou motivačného balíka výhod. Ten zahŕňa štipendium, bezplatné cestovanie prímestskými autobusmi či ubytovanie v internátoch. Týmto balíkom výhod župa podporuje aj študentov, ktorí sa vzdelávajú v niektorom z nedostatočne obsadených, no perspektívnych odborov.

Na podujatí v Trnave sa budú prezentovať stredné odborné školy, obchodné akadémie a gymnáziá z celého Trnavského kraja. Celkovo sa predstaví 44 vystavovateľov rôznych odborov a zamerania. Okrem toho sa podujatia zúčastnia aj zástupcovia spoločností a firiem, ktoré spolupracujú so strednými školami v rámci duálneho vzdelávania, trnavské vysoké školy, zástupcovia krízovej linky IPčko a národnej  agentúry ERASMUS+. Počas série podujatí nebudú ani tento rok chýbať ukážky aktivít študentov stredných škôl, ktorí sa  touto formou predvedú pred svojimi budúcimi spolužiakmi.

Kam na strednú v Trnavskej župe 2023
Kam na strednú v Trnavskej župe 2023

Súčasťou Kam na strednú budú aj workshopy

„Všetci návštevníci sa môžu tešiť aj na workshopy rôzneho zamerania. Pôjde napríklad o aranžovanie kvetov, portrétovanie, práca s drôtom, chemické pokusy, ukážky prvej pomoci a výcvik psov. Okrem toho budú môcť ochutnať výrobky studenej kuchyne či miešané nápoje. Ale aj využiť kozmetické a kadernícke služby alebo masáž šije a rúk. Súčasťou veľtrhu bude aj stánok župného TalentCentra. To žiakom základných škôl pomáha pri rozhodovaní sa o študijnom smere na strednej škole a následnom uplatnení sa v pracovnom a spoločenskom živote,“ doplnil riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK Stanislav Pravda.

Pre ešte nerozhodnutých ôsmakov a deviatakov je opäť pripravené aj vyhodnocovanie ich študijnej dispozície zamestnancami Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Trnave. Poradenstvo ohľadne štúdia bude poskytnuté aj rodičom.

Vo štvrtok 12. októbra 2023 sa medzi 9:00 a 12:30 h v priestoroch Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave uskutoční podujatie Študuj dopravu. Návštevníkom budú predstavené odbory vzdelávania z oblasti dopravy. Žiakom základných škôl a mládeži zároveň odborníci poskytnú aj kariérne poradenstvo s odporúčaním ich ďalšieho študijného smerovania a výberu povolania. Súčasťou bohatého sprievodného programu budú ukážky výkonu povolaní najmä v cestnej doprave, dopravná výchova. Ale aj dopravné simulátory vrátane simulátora nárazu vozidla, vlakový trenažér, nácvik poskytovania prvej pomoci, dopravné kvízy a súťaže. Vstup na podujatie je bezplatný.

Podujatia Kam na strednú v Trnavskej župe sa uskutočnia od 8. do 18. hodiny.

  • Trnava: 12. október 2023, Mestská športová hala (Rybníková 15),
  • Dunajská Streda: 19. október 2023, SOŠ rozvoja vidieka s VJM (Námestie sv. Štefana 1533/3),
  • Senica: 26. október 2023, Dom kultúry (Nám. Oslobodenia 17).

O Redakcia

Pozri aj

Májový kvet, Trnava Zdroj:: Martin Hesko/Mesto Trnava

Objavte krásy Májového kvetu v Trnave

Trnava opäť ožije najkrajším obdobím pre milovníkov kvetov. Už po roku sa v srdci mesta …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *