Trnavské dni 2023
Trnavské dni 2023

Trnavské dni si pripomenú vzácnych rodákov

Dni európskeho kultúrneho dedičstva prinesú bohatý program a pripomenú známych rodákov aj v rámci podujatia Trnavské dni.

Trnavské dni každoročne vítajú vzácnych hostí. Rodákov z Trnavy, ktorí sa uplatnili doma aj v zahraničí. Zároveň si pripomínajú významné výročia, ktoré Trnavu zviditeľnili a natrvalo zapísali do dejín európskej i svetovej kultúry. Od piatku 22. do nedele 24. septembra 2023 dostanú slovo tí, ktorí šíria dobré meno mesta, no popri svojich úspechoch nezabudli, odkiaľ prišli.

Súčasťou programu Trnavských dní bude piatkový Pantheon Malého Ríma o 17.00 h v záhradnej čitárni knižnice. Jeho hosťami budú lekár, spisovateľ a pedagóg Miroslav Danaj a hudobník, skladateľ a publicista Peter Radványi. Témou rozhovoru budú spomienky na Johna Dopyeru aj ďalšie osobnosti spojené s Trnavou. A takisto spomienka na vybudovanie chirurgického pavilónu pred sto rokmi či na blížiace sa výročie položenia základného kameňa trnavskej nemocnice.

Počas sobotného galavečera v Divadle Jána Palárika porozprávajú o svojom živote a skúsenostiach pedagogička Mária Benešová, herečka Daniela Gudabová, muzeologička a spisovateľka Simonne Jurčová, režisér Jakub Nvota, futbalový tréner Karol Pecze a profesor Maximilián Strémy. podujatie bude v moderátorskom sprievode Kamila Žišku a Petra Cagalu.

“Podujatie je určené aj širokej verejnosti. O dostupnosti vstupeniek sa informujte e-mailom na adrese sekretariat.primatora@trnava.sk alebo telefonicky na čísle 033/32 36 337,” informovala hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.

Trnavské dni 2023
Trnavské dni 2023

Tohtoročné Trnavské dni sa nesú pod hlavičkou Dní európskeho kultúrneho dedičstva. V rámci nich mesto pripravilo program venovaný známym Trnavčanom. Venované budú Jánovi Palárikovi, Mikulášovi Schneiderovi-Trnavskému, Alfrédovi Wetzlerovi, Jánovi Sambucovi, Teodorovi Tekelovi a Jánovi Koniarkovi.

Pripravené sú aj prehliadky mestského opevnenia a Domu hudby Mikuláša Schneidera-Trnavského a špeciálne Potulky Malým Rímom, ktoré povedú doslova do výšin aj do hĺbok: pozrieme sa na vrchol trnavského vodojemu i do podzemia Západoslovenského múzea v Trnave.

Trnavské dni 2023
Trnavské dni 2023

O Redakcia

Pozri aj

Popolcová streda začiatok pôstu aj Valentín

Popolcová streda alebo škaredá streda v roku 2024 pripadá na 14. február Deň svätého Valentína …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *