Trnavská brána
Trnavská brána

Trnavská brána prinesie okrem tanca a spevu aj remeslá a umenie

Trojdňový festival plný ľudovej hudby, tanca, spevu, remesiel, zvykov a tradícií Trnavská brána dorazí do ulíc Trnavy už po dvadsiaty druhý raz v dňoch 18. – 20. augusta 2023. Privítame účinkujúcich zblízka i zďaleka, remeselné trhy a Nádvorie čarovných nití rozšírené na dva dvory!

Vystúpenia pred radnicou aj v amfiteátri

Jednotlivé vystúpenia folkloristov a ľudových hudieb budú rozdelené na Hlavnú ulicu a do Mestského amfiteátra. Korzu bude patriť denný program, navečer sa presunieme do amfiteátra. Pódium pred radnicou ponúkne divákom pestrú folklórnu „všehochuť“. Z domácich účastníkov privítame detské folklórne súbory Drienka, Trnavček a dospelákov z Univerzitného folklórneho súboru Trnafčan. V krátkych piatkových programoch sa na javisku vystrieda päť súborov, a to FSS Klenovanka, DFS Drienka, Hora Rishonim Jerusalem z Izraela, SPT Jiskra z Česka a ĽH Vieska.

Trnavská brána dá v sobotu priestor hosťom

Sobotňajší program otvoríme ranným pestrým krojovaným sprievodom cez pešiu zónu. Pre deti aj dospelých bude v poobedných hodinách pripravená Kindršúla plná zaujímavých tvorivých a herných aktivít ladená do folklórneho tónu. Pešiu zónu oživí program folkloristov, folkloríčat a ľudových speváckych hudieb z Trnavy a okolia (FSS Cífer, Opojčanka, DĽH Dolná Krupá, Cimbálová hudba Picúchovci a iní) „Mladí nabívaj, starí užívaj“. Okrem spevácko-tanečných vystúpení bude atmosféru na Hlavnej dotvárať ľudovo-umelecký remeselný jarmok aj výstava fotografií z minulých ročníkov festivalu.

Oficiálne zahájenie folklórnej parády v piatok

Piatkovým večerným slávnostným zahájením definitívne otvoríme folklóru brány nášho mesta. V úvodnom programe „Ako ci zahrajú, tak mosíš tancuvat“ sa zoskupia domáce súbory. Parket „nažhavia“ svojim kolegom z Vojenského umeleckého súboru Ondráš. Inscenácia príbehu o láske, zmierení a ľudskom prežívaní „Krok za krokom“, patrí nepochybne k veľkým lákadlám nášho programu.

V Mestskom amfiteátri zacítite aj závan exotiky

Bratislavský Gymnik a myjavský Kopaničiar či program priateľov z Izraela Hora Rishonim Jerusalem. Neviete si vybrať? Ešteže to bude pokope! V sobotu večer bude amfiteáter patriť Súboru piesní a tancov Jiskra či ansámblu Hora Rishonim Jerusalem. Po ich vystúpeniach stejdž ovládnu Prespolní, na ktorých vystúpenie sa tešíme už od minulého roka.

Nedeľa prinesie koncert víťazov šou Zem spieva

Nedeľná svätá omša patrí k neodmysliteľnej súčasti festivalu dlhé roky. Nehanbite sa o 10:00 h prísť do Kostola sv. Jakuba vo folklórnom ošatení. Zlatým klincom programu hudobno-spevácke vystúpenie víťaza prestížnej folklórnej šou Zem spieva Martina Repáňa a Repáňovskej muziky z Terchovej.

O Redakcia

Pozri aj

Zdieľané mestské elektrobicykle sú pripravené na ďalšiu sezónu. Zdroj: Mesto Trnava

Elektrobicykle opäť oživia Trnavu: Štartuje nová sezóna bikesharingu

S príchodom prvého marcového pondelka, presnejšie 4. marca 2024, sa Trnava opäť rozžiari žltozelenými farbami. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *