Semafor - ilustračné foto Zdroj: Pixabay
Semafor - ilustračné foto Zdroj: Pixabay

Trnava plánuje inteligentné semafory, budú stáť milióny

Mesto Trnava plánuje inštalovať inteligentné semafory a podľa vedenia mesta sa táto obnova týka všetkých svetelných križovatiek, vrátane osvetlených prechodov pre chodcov.

Najväčšou prioritou sú križovatky na hlavných ťahoch, ako je napríklad Trstínska, Hospodárska a Dohnányho. „Meniť sa nebude svetelná signalizácia pri City Aréne a na Sladovníckej. Radnica už vybrala zhotoviteľa a má schválené aj eurofondy. Stále sa však čaká na ukončenie kontroly verejného obstarávania na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie,“ uviedlo mesto.

Projekt na smart križovatky je podaný už dva roky, avšak, v súčasnosti sú ohrozené všetky europrojekty a to najmä kvôli tomu, že musia byť zrealizované do konca roka. Tento termín sa týka aj kamerového systému alebo obnovy námestia SNP. Ako však vedenie mesta tvrdí, obnovu by chceli realizovať za každých okolností a považujú ju za strategický projekt v oblasti dopravy a udržateľnosti.

Semafor - ilustračné foto Zdroj: Pixabay
Semafor – ilustračné foto Zdroj: Pixabay

Na nových križovatkách nainštalujú radiče dopravy, detektory vozidiel, bezdotykové tlačidlá pre chodcov a cyklistov, zariadenia pre slabozrakých a nevidiacich. “Novinkou budú aj automatické sčítače dopravy, ktoré zrátajú prejazd vozidiel a údaje posunú na ďalšie semafory, čím vytvoria tzv. zelenú vlnu,” doplnilo mesto.

Celá obnova bude stáť približne 4 milióny eur, pričom takmer milión EUR získalo mesto z eurofondov.

O Redakcia

Pozri aj

Zdieľané mestské elektrobicykle sú pripravené na ďalšiu sezónu. Zdroj: Mesto Trnava

Elektrobicykle opäť oživia Trnavu: Štartuje nová sezóna bikesharingu

S príchodom prvého marcového pondelka, presnejšie 4. marca 2024, sa Trnava opäť rozžiari žltozelenými farbami. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *