Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček
Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček

Trnava na čele finančného zdravia: Piaty triumf v rade

Podľa posledných informácií z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) si Trnava po piatykrát za sebou upevnila svoje postavenie ako krajské mesto s najlepším finančným zdravím na Slovensku. V roku 2022 dokázala čeliť mnohým ekonomickým výzvam a udržať si vedúcu pozíciu v hodnotení INEKO.

Metodika hodnotenia

Hodnotenie, ktoré INEKO vykonáva, poskytuje detailný pohľad na hospodárenie samospráv. Metodika zahŕňa rôzne dôležité parametre, ako celkový dlh, dlhovú službu, bilanciu bežného účtu a záväzky po lehote splatnosti. Tieto ukazovatele spoločne definujú finančné zdravie mestských samospráv.

Výzvy a stabilita

V roku 2022 sa mestá na Slovensku museli vyrovnávať s výrazným nárastom cien energií, tovarov a služieb, ktoré spolu s infláciou a dozvukmi koronakrízy výrazne ovplyvnili ich hospodárenie. Priemerné skóre finančného zdravia mestských samospráv kleslo na hodnotu 4,23 z maximálneho počtu 6 bodov. Trnava si však aj v týchto náročných podmienkach udržala vysokú úroveň hospodárenia a dosiahla skóre 5,2 bodov.

Zadlženosť pod kontrolou

Zadlženosť je kľúčovým ukazovateľom finančnej situácie mesta. Priemerná zadlženosť slovenských miest v roku 2022 predstavovala 23,23 %, čo je len nepatrný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Trnava si vďaka svojmu stabilne nízkemu percentu zadlženia udržala popredné miesto v rebríčku.

Schopnosť pokryť výdavky

Bilancia bežného účtu je ďalším dôležitým ukazovateľom, ktorý odzrkadľuje schopnosť mesta pokryť svoje bežné výdavky z bežných príjmov. Aj napriek celkovému poklesu prebytkov v mestách v roku 2022 Trnava preukázala vysokú schopnosť udržať stabilnú bilanciu bežného účtu, čím potvrdila svoju hospodársku stabilitu.

Trnava ako vzor finančnej stability

V roku plnom výziev si Trnava udržala svoju silnú finančnú pozíciu a znova potvrdila, že je lídrom v oblasti finančného zdravia medzi krajskými mestami na Slovensku. Tento úspech je dôkazom efektívneho hospodárenia a strategického plánovania, ktoré by mohlo slúžiť ako vzor pre ostatné samosprávy.

Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček
Trnava – ilustračné foto Autor: Vladimír Miček

O Redakcia

Pozri aj

Popolcová streda začiatok pôstu aj Valentín

Popolcová streda alebo škaredá streda v roku 2024 pripadá na 14. február Deň svätého Valentína …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *