Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/a/7/a718677a-0efa-4e41-b4de-1aafeba4a3ee/ttkraj.sk/web/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Stromom roka sa stal Pálffyovský dub spomienok v Malackách

Stromom roka 2023 nadácie Ekopolis sa stal Pálffyovský dub spomienok v Malackách.

V 21. ročníku ankety Strom roka odovzdalo svoj hlas viac ako 19 tisíc milovníkov stromov. Tí rozhodli, že titul Strom roka 2023 poputuje tento raz do Malaciek. Dub letný zo Zámockého parku získal 4201 hlasov verejnosti a na jar bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka. NaZahori.sk o tom informovala Eva Ščepková za nadáciu Ekopolis.

500 ročný dub je Strom roka 2023

Strom, ktorý si pamätá príchod Pálffyovcov do Malaciek.

zdroj: mesto Malacky

V 21. ročníku ankety Strom roka odovzdalo svoj hlas viac ako 19 tisíc milovníkov stromov. Tí  rozhodli, že titul Strom roka 2023 poputuje tento raz do Malaciek. Dub letný zo Zámockého parku získal 4201 hlasov verejnosti a na jar bude reprezentovať Slovensko v súťaži Európsky strom roka.

Tesne za víťazným dubom, s počtom hlasov 2966, sa umiestnil Platan javorolistý zo Žiaru nad Hronom, ktorý rastie na nádvorí biskupského kaštieľa. Tretie miesto si s počtom hlasov 2112 vyslúžila Borovica lesná zo Žiliny, ktorá rastie pri známej Paľovej búde. Na každého z víťazov čaká posúdenie a ošetrenie odborníkmi v hodnote 300 eur. Vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo 13. októbra 2023 v ústredí Slovenskej sporiteľne v Bratislave.

Odmenené boli aj tento rok školy, ktoré sa zapojili do súťaže v rámci ankety. V prvej kategórii, kde rozhodoval počet zapojených žiakov, sa na prvom mieste ocitla Základná škola Májové námestie z Prešova vďaka 829 hlasom, druhé miesto patrí Základnej škole Veľkomoravská z Trenčína s počtom hlasov 773 a tesné tretie miesto si vyslúžili žiaci zo Základnej školy Juraja Fándlyho zo Serede vďaka748 hlasom.

„V druhej kategórii sme ocenili enviro aktivity navyše, ktoré sa na danej škole robia – nerozhoduje teda počet žiakov, ale aby sme boli férovejší aj k menším školám, či triedam, tie majú možnosť ukázať nám, čo všetko v škole robia, aby si uctili krásu vzácnych a zaujímavých stromov a učili sa, prečo sú stromy dôležité,“ približuje Martina Hromadová z Nadácie Ekopolis.

Ocenenou školou výsadbovým materiálom v hodnote 150 eur je Základná škola Jána Smreka z obce Melčice-Lieskové, ktorá i nominovala chránený Dub sivozelený do aktuálneho ročníka, ten skončil na ôsmom mieste. Na ďalších dvoch priečkach, ktoré sú ocenené milými cenami pre najmenších sa umiestnila Materská škola Haburská z Prešova a Spojená škola internátna z Fatranskej v Žiline.

Aktivity v ankete pokračujú

„V ankete nás ešte čaká ošetrenie stromov a to nie len tých víťazných. Vďaka spolupráci s ISA Slovensko sa nám každý rok darí ošetrovať aj také stromy, ktoré nám boli do ankety nominované, no do finále sa nedostali. Ich stav si však často zaslúži o to väčšiu pozornosť,“ dopĺňa Hromadová.

Už po štvrtý krát sa v ankete bude konať aj verejná výsadba stromov. Tá je plánovaná na neskoršie novembrové obdobie s dobrovoľníkmi z občianskeho združenia Kozel – Klub ochranov zelene. „Čaká nás dosadba nových stromov v Senici – Čáčov a Vrbovciach – Štefanovej. V oboch prípadoch sa jedná o doplnenie stromov do jednotlivých stromoradí, ktoré boli poškodené zverou. Vysadených bude 15 vzrastlých stromov za účasti dobrovoľníkov i širšej verejnosti. Stretávanie ľudí pri dobrovoľníckej aktivite a dobrej veci je v súčasnej spoločenskej situácii, ktorej neprehliadnuteľnou črtou je polarizácia, veľmi dôležité. Navyše tak okrem záchrany starých a cenných stromov môžeme v rámci ankety stromy prinavracať aj tam, kde chýbajú,“ hovorí Milan Hronec z Nadácie Ekopolis.

Hlavným partnerom ankety je Nadácia Slovenskej sporiteľne. Strom roka ďalej podporili ISA Slovensko (Medzinárodná arboristická spoločnosť), vydavateľstvo Dajama, kníhkupectvo Artforum a záhradníctvo ABIES. Patrónom ankety je už jedenásty rok spevák Peter Lipa. Fotografie stromov do ankety pripravuje Martin Babarík. Poslaním ankety je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a rovnako tak vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.

Výsledky ankety Strom roka 2023      

FINÁLNE PORADIE
1.miestoDub letný, Malacky4201
2.miestoPlatan javorolistý, Žiar nad Hronom2966
3.miestoBorovica lesná, Žilina2112
4.Dub letný, Bukovce1944
5.Hruška obyčajná, Boleráz1671
6.Platan javorolistý, Jelšava1307
7.Pagaštan konský, Topoľčany1283
8.Dub sivozelený, Melčice-Lieskové1243
9.Ginko dvojlaločné, Prešov924
10.Lipa malolistá, Lipovec806
11.Orech kráľovský, Kremnica721
12.Platan javorolistý, Bratislava710

Pálffyovský dub

Pálffyovský dub je jedným z mála stromov, ktoré svoj príbeh začali písať ešte pred príchodom Pálffyovcov do Malaciek – predtým než sa začali budovať priľahlý kaštieľ a park, ktoré sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Stačí len spomaliť, započúvať sa do šumu listov v poryve vetra a do spevu vtákov. Rozpovie vám príbehy nielen o tomto šľachtickom rode Pálffyovcov, ale aj o napoleonských vojskách, dávnych láskach, epidémiách, požiaroch, trhoch či jarmokoch, ale aj o ceste Macka do Malacek, keď išel šošovičku mlácit.

Je domovom mnohých organizmov, útočiskom počas letných dní, partnerom pri potulkách parkom, dôverným priateľom. Je jedným z najstarších exemplárov nachádzajúcich sa v areáli Národnej kultúrnej pamiatky Zámocký park i jeden z posledných exemplárov, ktorý bol zahrnutý do kompozície parku z drevín nachádzajúcich sa v bezprostrednom okolí kaštieľa, ktoré tvorili divoké lesy.

zdroj: Mesto Malacky

O Angelika Mičeková

Pozri aj

Juraj Říha: Za vyše 300 tisíc eur mestská fotovoltaika na školu, škôlku a úrad

Mesto Malacky má schválený ďalší projektový zámer z nového programového obdobia. “Za vyše 300 tisíc …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *