Veterná elektráreň, Cerová Autor: Vladimír Miček
Veterná elektráreň, Cerová Autor: Vladimír Miček

Spoločnosť Enviconsult plánuje pri Galante veterný park za 56 miliónov eur

Spoločnosť ENVICONSULT plánuje postaviť veterný park v lokalite Neboja, v katastri obcí Galanta a Gáň. Projekt v hodnote 56 miliónov eur by mal zahŕňať výstavbu piatich veterných turbín s celkovým výkonom až 33 MW. Vyplýva to zo zverejnených údajov zverejnených v projekte počas posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Podľa predbežných plánov by turbíny mali byť prepojené podzemnými vedeniami vysokého napätia a samotný projekt by mal zahrňovať aj výstavbu spevnených prístupových a obslužných komunikácií v celkovej dĺžke 3,6 km. Distribúcia energie by mala prebiehať prostredníctvom Západoslovenskej distribučnej siete.

Podľa meraní GlobalWind má veterný park vynikajúce podmienky pre výrobu energie. S rýchlosťou vetra 7,4 m/s vo výške 150 m nad povrchom terénu je lokalita porovnateľná s najlepšími lokalitami na Záhorí. Očakáva sa, že veterný park bude schopný vyrobiť ročne až 114 GWh elektrickej energie.

Veterné turbíny budú umiestnené na železobetónových základoch s priemerom 19 m, ktoré budú zakotvené minimálne 4 m pod povrchom. Každá turbína bude umiestnená na oceľovej veži, ktorá je schválená podľa platných typových skúšok.

Mapa - veterný park - Galanta-Gáň Zdroj: EIA
Mapa – veterný park – Galanta-Gáň Zdroj: EIA

Po skončení prevádzky je možné zariadenia rozobrať, recyklovať a územie uviesť do pôvodného stavu. Projekt je navrhnutý tak, aby minimalizoval negatívny dopad na životné prostredie a dodržiaval environmentálne limity pre umiestňovanie veterných parkov.

Jednou z hlavných priorít spoločnosti ENVICONSULT je vhodný výber lokality. V tomto prípade bol výber orientovaný na oblasti mimo migračných trás a lovných teritórií vtáctva a netopierov, mimo krajinársky a geograficky významných celkov a dostatočne ďaleko od obcí.

Projekt je v súčasnej dobe vo fáze projektovej prípravy a je potrebné vykonať ďalšie štúdie a analýzy. „Jeho realizácia však prispeje k naplneniu cieľov Slovenska v oblasti obnoviteľnej energie a podporí prechod k udržateľnejšej a ekologickejšej forme výroby energie,“ uvádza sa v projekte.

Veterná elektráreň, Cerová Autor: Vladimír Miček
Veterná elektráreň, Cerová Autor: Vladimír Miček

O Redakcia

Pozri aj

VIDEO TTSK: Odhalili mural od ukrajinskej umelkyne na škole v Galante

Mural TTSK: V pondelok 5.2.2024 slávnostne odhalili nástenný mural v priestoroch Strednej odbornej školy technickej v Galante, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *