zdroj foto: SK8
zdroj foto: SK8

SK8: Kraje súhlasia s kompromisným návrhom finančnej pomoci

Predstavitelia všetkých ôsmich samosprávnych krajov na Slovensku, po náročných rokovaniach s vládou SR, vyjadrili súhlasné stanovisko k návrhu kompromisného balíka pomoci pre samosprávy, o ktorom rokovali na poslednom stretnutí s predsedom vlády Ľudovítom Ódorom.

Rokovania o prisľúbenom prerozdelení 108 miliónov eur na krytie nárastov cien energii do územnej samosprávy prebiehali veľmi intenzívne a na všetkých úrovniach. Samosprávne kraje Slovenska SK8 na túto tému rokovali s bývalou a aj súčasnou vládou odborníkov, poslancami Národnej rady SR a aj s pani prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Následne, boli zástupcovia samospráv oboznámení so stavom verejných financií, od čoho sa odvíja aj výsledok kompromisného návrhu riešenia situácie zo strany vlády.

„Na poslednom stretnutí, ktoré sa uskutočnilo 18. augusta 2023 nám poverený predseda vlády SR Ľudovít Ódor predstavil balík opatrení ako pomoc samosprávam, a to odpustenie tzv. covidových pôžičiek vo výške 152 mil. eur, kompenzácie cien energií vo výške 54. mil. eur z požadovaných 108 mil. eur a aj individuálnu pomoc najviac ohrozeným samosprávam. Na základe uvedeného, členovia Samosprávnych krajov Slovenska SK8 vyjadrujú súhlasné stanovisko s návrhom balíka pomoci pre samosprávy, “ povedal predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že konkrétne župám bude pridelených 25 % z celkových 54 miliónov eur, čo predstavuje 13,5 mil. eur.

V poslednom období boli samosprávy svedkami, že Národná rada Slovenskej republiky a vláda Slovenskej republiky prijímala rozhodnutia bez akýchkoľvek diskusií s volenými reprezentantmi. Tieto rozhodnutia mali významný vplyv na rozpočty samospráv, ktoré po zvládnutí  utečeneckej, energetickej, inflačnej, ako aj COVID-19 krízy nie sú v najlepšej ekonomickej kondícií.

Županka a župani preto oceňujú konštruktívnu komunikáciu na úrovni územnej samosprávy a vlády SR, ktorá odzrkadľovala potrebu partnerského dialógu. Považujú to za nevyhnutný faktor spolupráce, nakoľko regionálna samospráva je dôležitým článkom v systéme verejnej správy zabezpečujúca všestranný rozvoj územia ako aj potreby ich obyvateľov.

O Tlacova sprava

Pozri aj

ilustračné foto zdroj: Polícia SR

V roku 2023 pribudlo vrážd, najviac ich bolo v okrese Dunajská Streda

V Trnavskom kraji došlo v roku 2023 k poklesu celkového počtu trestných činov. Polícia tu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *