Ilustračné foto Zdroj: Pixabay
Ilustračné foto Zdroj: Pixabay

Seredský Silvester bez hluku: Mesto zakazuje petardy a delobuchy

Seredčania si budú musieť tento rok na Silvestra nájsť iné spôsoby osláv než tradičné odpálenie petárd a delobuchov. Mestské zastupiteľstvo v Seredi totiž prijalo nové Všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré na celom území mesta zakazuje používanie hlučnej pyrotechniky počas 31. decembra a 1. januára.

Bezpečnosť a zdravie na prvom mieste

Poslanci Erik Štefanek a Ľubomír Švorc, iniciátori tohto uznesenia, zdôraznili, že zákaz je reakciou na poškodenie a ohrozenie fyzického aj duševného zdravia obyvateľov mesta, najmä pri neodbornej manipulácii s pyrotechnikou. „Naše rozhodnutie o zákaze pyrotechniky vychádza z dlhodobého verejného záujmu a z potreby chrániť verejné zdravie a poriadok,” vysvetľuje poslanec Švorc.

Prijaté hlasovaním

Zastupiteľstvo schválilo nariadenie pomerom hlasov 16 za, dvaja poslanci sa zdržali. Toto rozhodnutie rozširuje obmedzenia nad rámec štandardných predpisov a znamená, že v Seredi bude celoročný zákaz používania pyrotechniky kategórie F2 a F3.

Aká pyrotechnika je povolená?

Mesto však nezakazuje všetku pyrotechniku. Seredčania môžu stále používať výrobky kategórie F1, T1 a P1, ktoré predstavujú veľmi nízke nebezpečenstvo a produkujú len minimálnu hladinu hluku. „Ide o detskú pyrotechniku ako motýle, bzučiaky, píšťalky, vystreľovacie konfety, fontánky a prskavky. Tieto by mali byť vždy používané pod dohľadom dospelých,” zdôrazňuje poslanec Švorc.

Ilustračné foto Zdroj: Pixabay
Ilustračné foto Zdroj: Pixabay

Rozšírený zákaz a jeho význam

Poslanec Erik Štefanek objasňuje dôsledky nového VZN: „Zákaz sa týka všetkých petárd, delobuchov a rakiet, ktoré produkujú hluk. Ich používanie bude povolené len na základe písomnej žiadosti a súhlasu mesta. Chcem vyzvať obyvateľov, aby si namiesto pyrotechniky našli iné formy zábavy a rešpektovali tento zákaz.

Sankcie za porušenie

Ak dôjde k porušeniu nariadenia, vinníci budú čeliť sankciám. Použitie zakázanej pyrotechniky bude riešené ako priestupok v oblasti verejného poriadku s možnou pokutou až do výšky 30 eur.

Mesto Sereď sa rozhodlo vstúpiť do nového roka s ohľadom na zdravie a pohodu svojich obyvateľov. Nové nariadenie má za cieľ nielen ochrániť obyvateľov pred nebezpečnými situáciami. Ale tiež zvýšiť povedomie o alternatívnych, menej narušujúcich spôsoboch osláv. Seredčania tak budú mať príležitosť vymyslieť nové, kreatívne a bezpečné spôsoby, ako privítať nový rok.

Ilustračné foto Zdroj: Pixabay
Ilustračné foto Zdroj: Pixabay

Zdroj: Mesto Sereď

O Redakcia

Pozri aj

Primátor Ondrej Kurbel (vpravo) rokoval so štátnym tajomníkom Ministerstva dopravy SR Igorom Chomom (vľavo). Zdroj: Mesto Sereď

V Seredi riešili problematiku mostu zástupcovia ministerstva dopravy

Od mája minulého roka trápi Sereď uzatvorená komunikácia ponad železnicu. Práve o nej rokoval primátor …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *