Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček
Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček

Región Trnava zaznamenal počas leta najviac turistov za posledné roky

Mesto Trnava a celkovo Región Trnava majú za sebou najsilnejšiu letnú sezónu. Tento rok ich navštívilo o tretinu viac turistov ako vlani a na mestských prehliadkach sa počas leta zúčastnilo vyše 1100 turistov.

V letných mesiacoch jún až august sme zaznamenali viac ako 32 % nárast návštevníkov v Turistickom informačnom centre – Región Trnava. Minulý rok k nám prišlo vyše 8000 turistov, teraz viac ako 12.000,“ hovorí Alexander Prostinák, výkonný riaditeľ OOCR Trnava Tourism

Turistické informačné centrum (TIC) v centre mesta funguje ako informačný bod pre domácich i zahraničných návštevníkov. Zároveň zaznamenáva počty ich návštev a poskytuje informácie o dianí v Trnave a najznámejších pamiatkach. Podľa najnovších čísel z TIC je najnavštevovanejším turistickým miestom v Trnave opäť mestská veža.

Ide o dominantu mesta, ktorú by nemal vynechať žiadny turista. Túto letnú sezónu sme zaznamenali 10% nárast návštevníkov, ktorých bolo vyše 10-tisíc,“ hovorí Michal Praj, projektový manažér OOCR Trnava Tourism.

Trnava, ktorá sa nazýva aj Malý Rím, je známa hlavne svojimi kostolmi. Najznámejšími sú Katedrála sv. Jána Krstiteľa a  Bazilika sv. Mikuláša, ktoré počas leta navštívilo o 20 % viac turistov ako v minulom roku.

Úspech mali aj letné prehliadky

Bezplatných prehliadok, ktoré sa konali každý pracovný deň počas letných mesiacov, sa zúčastnilo 1118 turistov. „Oproti minulému roku to je nárast o vyše 26 %. Zvýšil sa aj počet  komerčných, platených prehliadok mesta a to o vyše 27 %,“ dodáva Praj. Návštevníci mesta majú možnosť si vybrať z niekoľkých typov prehliadok pre skupiny aj individuálov. Prezrieť si s odborným výkladom sprievodcu môžu ako sakrálne, tak aj svetské pamiatky mesta.

Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček
Mestská veža, Trnava Autor: Vladimír Miček

Rástla návštevnosť ubytovaných hostí i gastro prevádzok

Turisti využívali ubytovanie v meste Trnava a od januára do júla 2023 sa ich tu ubytovalo vyše 27.000, čo je o 31 % viac ako minulý rok. V meste strávili priemerne dva až tri dni (dve prenocovania). Podľa Štatistického úradu bol Trnavský kraj jediným spomedzi všetkých krajov, ktorý v júni prekonal predcovidovú úroveň návštevníkov, a to v prípade domácich aj zahraničných turistov.

Určite sme pocítili nárast ubytovaných hostí a túto sezónu považujeme za úspešnú. Ešte nie sme tam, kde sme boli pred pandémiou, ale verím, že je to na dobrej ceste,“  hovorí Peter Cák, riaditeľ trnavského hotela Spectrum.

Počas letných mesiacov Trnavou prejdú hlavne denní návštevníci, ktorí tu spoznávajú históriu, objavujú sakrálne pamiatky, hlavne kostoly, ale tiež príbehy mestskej veže, hradieb, radnice či univerzitných budov.  Zároveň navštevujú gastro podniky a kaviarne v historickom centre mesta.

Počas tohto leta k nám zavítalo veľa domácich aj zahraničných turistov. Popozerajú si unikátne vnútorné priestory a ostanú na dobrú kávu a raňajky,“  hovorí  Šimon Štefunko zo Synagóga café, ktoré je netypickou kaviarňou sídliacou v historickej budove bývalej synagógy.

Katedrála sv. Jána Krstiteľa, Trnava Autor: Vladimír Miček
Bazilika sv. Mikuláša, Trnava Autor: Vladimír Miček

Nielen Trnava, ale tiež okolité obce mali viac turistov

Perlou Malých Karpát a Regiónu Trnava sú bezpochyby Smolenice. Každý rok ich navštívia tisíce turistov. Známymi turistickými bodmi sú Smolenický zámok s rozsiahlym parkom, jaskyňa Driny, dolina Hlboče, ako aj miestne medovinárstvo Včelovina. To turistom ponúka čas a miesto na oddych vo včelárskej záhrade, v medovej kaviarni a vo výrobni medoviny. 

Počas letnej sezóny si k nám našli cestu rôzne vekové skupiny, veľa ľudí nás navštívilo po prvý krát. Je to výborné, že sa k nám ľudia pravidelne vracajú, ale objavujú nás aj noví. Nárast návštevníkov oproti minulému roku bol o 30 %, čo je veľmi pozitívne. Myslím si, že k tomu významne prispela turistická aktivita “Smolenická fčela”, teda kyvadlový autobus, vďaka ktorému k nám prišlo veľké množstvo ľudí,“ hovorí Pavol Kudláč z medovinárstva Včelovina.

Prepravu Smolenickou fčelou z vlakovej stanice do obce, ktorú zorganizoval KOCR Kraj zážitkov v spolupráci s OOCR Trnava Tourism, využilo počas letných prázdnin 1100 návštevníkov Smoleníc.

Celkovo sme mali v Regióne Trnava najsilnejšiu letnú sezónu od roku 2019, čomu nasvedčujú narastajúce čísla návštevnosti ako turistických miest, tak aj prehliadok a ubytovaných hostí,“ dodáva Alexander Prostinák.

O Redakcia

Pozri aj

FOTO: Čo by to bolo za leto bez miniTrnavy

MiniTrnava: Deti sa na dva týždne stanú občanmi vlastného minimesta. Deti vo veku 8 až …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *