Problém s holubmi v Senici riešia sokoly. Zdroj: Mesto Senica
Problém s holubmi v Senici riešia sokoly. Zdroj: Mesto Senica

Problém s holubmi v Senici riešia sokoly

V Senici boli vypustené štyri umelo odchované mladé sokoly sťahovavé. Tie si cca dva týždne vytvárali väzbu na centrum mesta v drevenej voliére na streche senického domu kultúry. Tieto malé dravé vtáky by mali pomôcť s reguláciou populácie holubov v meste.

Mesto Senica sa dlhodobo venuje riešeniu problematiky s divo žijúcimi holubmi, ktoré si v samom centre mesta obľúbili šikmú strechu vysokého bytového domu, kde zvyknú v kŕdľoch sedávať. S čím súvisí permanentné znečisťovanie ako samotnej bytovky, tak jej bezprostredného okolia.

V minulosti sme v spolupráci s holubármi zriadili na povale tohto domu holubník, kde boli holuby v pravidelných intervaloch odchytávané. V snahe pomôcť vlastníkom bytov v tomto bytovom dome, sme avizovali, že sa zaujímame aj o ďalšie alternatívne riešenie, ktorým je nasadenie menších dravých vtákov,“ vysvetľuje zástupca primátora Filip Lackovič

Sokol sťahovavý je slovenský pôvodný druh a tieto malé dravce sú podľa odborníkov najvhodnejším druhom na riešenie problematiky s holubmi. Patrí medzi najrýchlejšie dravé vtáky vôbec a pre holuby je prirodzeným predátorom. Loví skôr slabšie alebo choré jedince. Nasadení sokolíci by mali premnožených holubov v meste nielen loviť pre potravu, ale zároveň by ich mali aj plašiť.

Ide o systém biologickej ochrany a zároveň najprirodzenejší spôsob eliminácie mestských holubov. Sokoly sťahovavé sú najvhodnejším druhom, pretože si ľahko zvykajú na mestské prostredie, ktoré im relatívne vyhovuje, keďže v prírode žijú a hniezdia v skalách, v meste sa preto sústredia na strechy výškových budov,“ vysvetľuje poľovník a sokoliar Peter Janok.

Problém s holubmi v Senici riešia sokoly. Zdroj: Mesto Senica
Problém s holubmi v Senici riešia sokoly. Zdroj: Mesto Senica

Štvorica mladých sokolov sa bude po otvorení voliéry postupne oboznamovať s prostredím a rozlietavať. Sokoliar ich bude aj naďalej chodiť kontrolovať a v prípade potreby prikrmovať, až kým nebudú samostatné.

O Redakcia

Pozri aj

Aktualizované protest: Rozsiahle dopravné obmedzenia v TT kraji

Protest farmárov prehľad presunov: V súvislosti s ohlásenými zhromaždeniami poľnohospodárov a farmárov polícia Trnavského kraja …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *