Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/a/7/a718677a-0efa-4e41-b4de-1aafeba4a3ee/ttkraj.sk/web/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Začína Dobrofest na počesť vynálezcu DOBRO Jána Dopjeru zo Strážov

Pred 130 rokmi sa narodil v Strážach na Záhorí vynálezca, podnikateľ a výrobca strunových hudobných nástrojov John Dopyera (pôvodným menom Ján Dopjera).

Na jeho počesť sa koná medzinárodný hudobný festival Dobrofest v Trnave. ktorý je venovaný jeho pamiatke. Začína dnes a potrvá do 25. augusta 2023.

Detstvo prežil v Dolnej Krupej neďaleko Trnavy, kde bol jeho otec mlynárom. Keď mal 15 rokov, celá rodina sa aj spolu s jeho ďalšími deviatimi súrodencami vysťahovala v roku 1908 z ekonomických dôvodov do Ameriky.

Prvú rezofonickú gitaru na svete pod názvom Tricone a neskôr aj jej slávny drevený model so slovenským menom „dobro“, skonštruoval v 20. rokoch minulého storočia v Amerike spolu so svojim bratom Rudolfom.

Ján Dopjera (John Dopyera)

Ján Dopjera, známy neskôr ako John Dopyera (* 6. júl 1893, Stráže – † 3. január 1988, Grants Pass, Oregon, USA) bol slovensko-americký vynálezca, podnikateľ a výrobca strunových hudobných nástrojov. Medzi jeho vynálezy patrí rezonančná gitara pod názvom DOBRO a dôležitý podiel má v ranom vývoji elektrickej gitary.

Životopis

zdroj: wikipedia.org


John Dopyera pochádzal zo starého mlynárskeho rodu na Slovensku. Narodil sa ako najstarší syn (ale ako 4. dieťa z 10) Jozefovi Dopjerovi a Kataríne, rod. Sonnenfeldovej v obci Stráže v dome č. 213 podľa vtedajšieho číslovania; neskôr sa presťahovali do Dolnej Krupej, kde dodnes je lokalita nazvaná Dopyerov mlyn a ulica Jána Dopjeru. Dopyerov otec bol huslistom aj výrobcom huslí a John pod jeho vedením vyrobil niekoľko prvých huslí už na Slovensku. Bol hudobne nadaný a sám sa naučil hrať na gitaru, mandolínu, ukulele, husle, violu a bendžo. V roku 1908 sa Dopyerovci z ekonomických dôvodov presťahovali do Los Angeles, kde si otvoril stolársku dielňu. Tam spočiatku opravoval, neskôr aj vyrábal husle, gitary a iné strunové nástroje. John sa vyučil za prvotriedneho husliara. V r. 1920 sa spolu s bratmi Rudym a Emilom osamostatnili a začali vyrábať husle, gitary a bendžá. John sa onedlho začal zaujímať o možnosti zosilnenia zvuku a skonštruoval husle s kovovým rezonátorom (elektromagnetické snímače vtedy neexistovali) a akustickú celokovovú gitaru s tromi rezonátormi.

V r. 1926 John žiadal o svoj prvý patent na gitaru s tenkými postriebrenými rezonátormi, ktoré mali najlepší zvuk, a r. 1928 začal vo firme National Strings Instrument Corporation spolu s investormi a bratmi s ich výrobou. Nástroj bol úspešný, firma mala 22 zamestnancov, ale rozpútali sa v nej nezhody, ktoré vyvrcholili odchodom Johna a jeho bratov z firmy. Patentové práva síce zostali tejto firme, ale John už mal v hlave plán na nový nástroj.

V roku 1929 John požiadal pod Rudolfovým menom o nový patent na gitaru s novým dizajnom, jedným rezonátorom a dreveným korpusom. Napriek tomu, že nástroj vyzeral ako gitara, mal celkom inú konštrukciu a iný zvuk.

S podporou ďalších bratov Boba a Luisa (ktorí sa venovali predaju áut) založili vlastnú firmu a začali vyrábať novú rezofonickú gitaru, ktorú nazvali rovnako ako firmu podľa začiatku slov Dopyera Brothers: DOBRO. Tento názov sa udomácnil a časom zovšeobecnel, takže sa tak dnes nazývajú všetky gitary s rezonátormi s iným názvom, pochádzajúcimi aj od iných firiem. Dopyerovci však nezabudli ani na svoje slovenské korene a vymysleli slogan „Dobro znamená dobrý v každom jazyku!“ (Dobro means good in any language!).

V roku 1932 John Dopyera vytvoril spolu s gitaristom Artom Simpsonom niekoľko gitár s elektrickým snímačom, ktoré sú považované za prvé priemyselne vyrobené elektrické gitary, okrem toho získal patent aj na prvé elektrické husle na svete a viacero patentov na dizajn gitary a bendža.

V roku 1934 sa skončili rozbroje a došlo k spojeniu firiem National Strings Instrument Corporation a Dobro, ktoré založili spoločnosť National Dobro Corporation, sídliacu od r. 1935 v Chicagu. Táto firma vyrábala dobrá, elektrické a „steel“ gitary, mandolíny, elektrické husle a zosilňovače. John a jeho brat Rudolf však už prenechali vedenie firmy mladším bratom Edovi a Luisovi a John založil malú hudobnú firmu v meste Grants Pass (štát Oregon), kde ešte vylepšoval nástroje a získal ďalší patent na husle s rezonátorom.

John Dopyera sa dožil vysokého veku a jeho popol bol podľa jeho poslednej vôle rozprášený nad jazerom Crater Lake.

Odkaz Jána Dopjeru

O rodinnú tradíciu a najvzácnejšie, napríklad prvé, kusy vyrobené Janom Dopjerom ešte v Dolnej Krupej sa stará jeho syn John Ed Dopyera Jr., ktorý usporiadal veľmi úspešnú výstavu v Pensylvánii a jej časť sa dostala aj na Slovensko. Túto časť exponátov John Dopyera Jr. venoval Slovenskému národnému múzeu, ktoré má depozitár v Dolnej Krupej.

Festival Dobrofest

Najväčším ocenením Johna Dopyeru a jeho vynálezu je však medzinárodný hudobný festival Dobrofest, ktorý je venovaný jeho pamiatke. V roku 1991 Slovenská asociácia hudby country začala usporadúvať v poslednom augustovom týždni festival na počesť Jána Dopjeru DobroFest v Trnave, pri zrode ktorého stál aj syn Jána Dopjeru, John Dopyera Jr. Festival, svojim ideovým a hudobným zameraním jediný na svete. Tento rok, v roku 130. výročia narodenia a 35. výročia úmrtia Johna Dopyeru, sa Dobrofest uskutoční v Trnave v dňoch od 23. do 25. augusta.

DOBROFEST 2023 program

Streda 23. 8.

18.oo – Otvorenie festivalu / Dom hudby

20.oo – New Aliqout (CZ) / Nádvorie

Štvrtok 24. 8.

20.oo – Matching Ties (USA/GB) / Nádvorie

Piatok 25. 8.

20.oo – Allan Mikušek Band (SK) / Nádvorie
21.30 – Robert Křesťan & Druhá tráva (CZ) / Nádvorie

Viac TU

zdroj: WIKIPEDIA a TS

O Redakcia

Pozri aj

Šaštín-Stráže: Na železnici došlo k výtržnosti, spoznávate muža?

Železniční policajti zisťujú totožnosť muža, ktorý mal rozbiť sklenené dvere na Železničnej stanici Šaštín-Stráže. Informuje …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *