Jana Kocianová rok 1973 zdroj: FB
Jana Kocianová rok 1973 zdroj: FB

Päť rokov od úmrtia Jany Kocianovej rodáčky zo Šaštína

Legendárna speváčka Jana Kocianová zomrela vo veku 72 rokov v noci z nedele 23.9. na pondelok 24.9. 2018 po ťažkom onkologickom ochorení.

Jana Kocianová sa narodila 8. júna 1946 a vyrastala na Záhorí v Šaštíne-Strážach. Jej manželom bol takmer 50 rokov perkusionista a bubeník Josef Škvařil.

Základná umelecká škola v jej rodnom meste Šaštín-Stráže sa od roku 2021 nazýva ZUŠ Jany Kocianovej„Janka je čestná občianka mesta Šaštín-Stráže, prežila tam celé detstvo, hoci sa s rodičmi presťahovali po narodení do Bratislavy. Každú voľnú chvíľu, ale aj cez prázdniny sa tam vracala za rodinou. Janku si v Šaštíne veľmi vážili a ona milovala toto miesto,“ vysvetlil vtedy manžel J. Škvařil, ktorý sa úprimne teší z tohto kroku školy.

 Po maturite, keďže rodičia jej umeleckú kariéru neschvaľovali, začala študovať na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a na pedagogickej fakulte. Nositeľka troch zlatých Bratislavských lýr začala svoju spevácku kariéru ako 21-ročná po výhre v televíznej súťaži O zlatú kameru.

Po angažmán v Nemecku sa vrátila na domáce pódiá hitom Zahoď starosti. Nasledovali pozvania do rozhlasových, televíznych aj nahrávacích štúdií. Jej profesijný i hudobný život do veľkej miery formoval bubeník Josef Škvařil, za ktorého sa po 20-tich rokoch spolužitia vydala. Účinkovala v bratislavskej Tatrarevue, spievala v programoch Karla Gotta. Neskôr mala vlastný hudobný program. Objavila sa aj vo filmovej rozprávke Popolvár najväčší na svete z roku 1982.

Po návrate od Karla Gotta sa jej podarilo prelomiť zákaz účinkovania pre Milana Lasicu a Jula Satinského a vytvorila s nimi spoločný program STRETNUTIE, s ktorým za rok odohrali vyše 200 predstavení. Jana Kocianová má na svojom konte veľa televíznych programov a šestnásť dlhohrajúcich platní s jej najznámejšími pesničkami. Zvíťazila s nimi aj na medzinárodných súťažiach, napríklad v nemeckých Drážďanoch a na festivale vo Villachu v Rakúsku.

zdroj: WIKIPEDIA

O Angelika Mičeková

Pozri aj

VIDEO: Na pumpe sa auto samo pohlo a narazilo do ťahača v Šaštíne

AKTUALIZÁCIA: Vodič auta, sa vďaka FB a zdieľaniam v priebehu približne 1 hodiny od zverejnenia, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *