Ilustračné foto Zdroj: Pixabay
Ilustračné foto Zdroj: Pixabay

Parlament schválil mimoriadny príspevok pre dôchodcov vo výške 300 eur

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky odhlasovali mimoriadny príspevok pre dôchodcov, ktorý má za cieľ zmierniť finančné bremeno spojené s aktuálnymi ekonomickými výzvami.

Zvýšenie príspevku

V rámci nového opatrenia, ktoré iniciovalo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, obdržia všetci poberatelia dôchodku výnimočnú jednorazovú finančnú dávku. Táto dávka bude vo výške 300 eur, čo je zdvojnásobenie pôvodne navrhovanej sumy 150 eur. Spolu s bežne vyplácaným 13. dôchodkom tak predstavuje významnú finančnú injekciu pre slovenských seniorov.

Finančný dopad na štátny rozpočet

Na realizáciu tohto mimoriadneho príspevku bude zo štátneho rozpočtu vyčlenená suma 440 miliónov eur. Táto suma predstavuje investíciu do sociálnej stability dôchodcov, ktorá má odzrkadliť záväzok štátu podporovať svojich najstarších občanov.

Dôvod mimoriadnej podpory

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš uviedol, že z technických dôvodov nie je možné v tomto roku vyplatiť plnohodnotný 13. dôchodok. Aby sa predišlo oneskoreniu tejto dôležitej podpory, navrhol jednorazový príspevok ako prechodné riešenie. Tento prístup zabezpečí, že dôchodcovia nebudú v tomto ročnom období odkázaní na nižšie príjmy.

Vyjadrenie ministra

Minister Erik Tomáš vyjadril svoje uspokojenie nad nájdením dodatočných zdrojov, ktoré umožnia tento krok: „Som veľmi rád, že sa nám podarilo nájsť dodatočné zdroje, aby sme k súčasnému tzv. 13. dôchodku pridali všetkým seniorom ďalších 300 eur.“ Zdôraznil tiež, že v budúcom roku dôjde k vyplateniu plnohodnotného 13. dôchodku, ktorý sa bude rovnať priemernému starobnému dôchodku za predchádzajúci rok.

Výplata príspevku

Sociálna poisťovňa už aktuálne vypláca tzv. 13. dôchodok. A tak tento jednorazový príspevok bude seniorom doručený v samostatnej platbe. „Tento proces bude prebiehať v decembri 2023, čím sa zabezpečí, že finančné prostriedky budú k dispozícii v období, kedy mnohí seniori čelia zvýšeným výdavkom,“ uviedlo ministerstvo.

Ilustračné foto Zdroj: Pixabay
Ilustračné foto Zdroj: Pixabay

O Redakcia

Pozri aj

Zdieľané mestské elektrobicykle sú pripravené na ďalšiu sezónu. Zdroj: Mesto Trnava

Elektrobicykle opäť oživia Trnavu: Štartuje nová sezóna bikesharingu

S príchodom prvého marcového pondelka, presnejšie 4. marca 2024, sa Trnava opäť rozžiari žltozelenými farbami. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *