Pamiatky v Trnave zasvietia červeno na podporu prenasledovaných

V stredu 22. novembra 2023 sa štyri významné pamiatky v Trnave ponoria do červeného svetla. Tento akt je súčasťou celosvetovej iniciatívy Červená streda, ktorá má za cieľ upozorniť na prenasledovanie a utláčanie ľudí kvôli ich viere. Mesto Trnava tak vyjadruje solidaritu s tými, ktorí nemôžu slobodne praktizovať svoje náboženské presvedčenie.

Symbolika červenej farby

Červená farba, ktorou budú nasvietené dominanty Trnavy, predstavuje symbol mučeníctva a poukazuje na alarmujúci celosvetový problém. Kresťania ako náboženská skupina čelia v mnohých častiach sveta diskriminácii a prenasledovaniu.

Pamiatky v červenom

Medzi objekty, ktoré sa tento rok zahalia do červena, patria trnavská radnica, Katedrála sv. Jána Krstiteľa, Bazilika sv. Mikuláša a Kostol Najsvätejšej Trojice, známy tiež ako jezuitský kostol. Tieto historické budovy budú svietiť na znak spoluúčasti a pripomenú tak osudy tých, ktorí trpia pre svoju vieru.

Pripomienka nespravodlivosti

Kampaň Červená streda, ktorú organizuje nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, je pripomienkou nespravodlivosti a utláčania, ktorému čelia kresťania na celom svete. Táto nadácia pomáha prenasledovaným už viac ako sedem desaťročí.

Sloboda vierovyznania v ohrození

V roku 2023 je sloboda vierovyznania stále ohrozená, a to aj napriek tomu, že je považovaná za jedno zo základných ľudských práv. Fakt, že kresťania sú najviac prenasledovanou náboženskou skupinou, je často prehliadaný. Až 67 percent svetovej populácie žije v podmienkach, kde nie je táto sloboda rešpektovaná.

Alarmujúce štatistiky

Podľa zistení nadácie ACN sa situácia prenasledovania kresťanov zhoršuje a v niektorých prípadoch dosahuje až úroveň genocídy. Každý deň je kvôli viere zavraždených približne 11 kresťanov, čo ukazuje na závažnosť problému.

Ako sa dozvedieť viac

Pre ďalšie informácie o kampani a situácii prenasledovaných kresťanov môžu záujemcovia navštíviť webovú stránku www.cervenastreda.sk, kde nájdu podrobné informácie a možnosti, ako môžu prispieť alebo sa zapojiť do kampane.

Trnavské pamiatky tak aj tento rok poslúžia ako tichí svedkovia boja za náboženskú slobodu a pripomenú nám, že právo na vieru je právom každého človeka.

Pamiatky v Trnave zasvietia červeno na podporu prenasledovaných
Pamiatky v Trnave zasvietia červeno na podporu prenasledovaných

Pozri aj

V snahe zabezpečiť väčšiu bezpečnosť na cestách, mesto Trnava implementuje nové dopravné opatrenia v rezidenčnej zóne R9. Zdroj: Mesto Trnava

Zmeny v dopravnej organizácii v Trnave

V snahe zabezpečiť väčšiu bezpečnosť na cestách, mesto Trnava implementuje nové dopravné opatrenia v rezidenčnej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *