Oslava 155. výročia DHZ v Trnave. Zdroj: TTSK
Oslava 155. výročia DHZ v Trnave. Zdroj: TTSK

Oslava 155. výročia DHZ v Trnave

Na pôde Západoslovenského múzea v Trnave sa uskutočnila odborná konferencia venovaná 155. výročiu Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Trnave s názvom “O dobrom sluhovi ale zlom pánovi”.

Oheň v našich dejinách: Téma konferencie

Hlavnou témou podujatia bol oheň v našich dejinách. Túto symbolickú témou konferencia zrkadlila význam a vývoj hasičstva v našej spoločnosti.

Pamiatka a ocenenie: Karol Baranec

Konferencia sa niesla nielen v duchu odborných diskusií, ale aj uctievania pamiatky tých, ktorí sa významne zapísali do histórie Dobrovoľného hasičského zboru v Trnave. Medzi nimi bola osobnosť pána Karola Baranca, ktorý bol počas podujatia spomínaný a ocenený in memoriam.

Výzva a uznanie: Trnavský župan Jozef Viskupič

Trnavský župan Jozef Viskupič v rámci svojho príhovoru ocenil prácu a odvahu hasičov. Tí neváhajú vstúpiť do rizikových situácií a riskovať svoje životy, aby zachránili iných. Pripomenul úlohu a význam Hasičského a záchranného zboru. Patrí mu uznanie za zodpovednosť, statočnosť, odhodlanosť a neustálu pripravenosť.

História a tradícia: Založenie Dobrovoľného hasičského zboru v Trnave

Dobrovoľný hasičský zbor v Trnave bol založený v roku 1868, po Šoproni a Bratislave. Pôvodne patrilo hasenie a prevencia požiarov pod kompetencie mesta. V roku 1848 na návrh Kajetána Zandla vznikla v Trnave občianska stráž. O dvadsať rokov neskôr, 1. novembra 1868, bol schválený vznik Dobrovoľného hasičského zboru v Trnave.

Tradícia dobrovoľného hasičstva je postavená na myšlienke ochrany zdravia a majetku blížnych pred ohňom, vodou a inými živlami, často aj s nasadením vlastného života. Táto myšlienka je zachytená aj v hesle dobrovoľných hasičov “Bohu na slávu, blížnemu na pomoc”, ktoré sa stalo ich ústredným mottom.

Oslava 155. výročia DHZ v Trnave. Zdroj: TTSK
Oslava 155. výročia DHZ v Trnave. Zdroj: TTSK

O Redakcia

Pozri aj

Zdieľané mestské elektrobicykle sú pripravené na ďalšiu sezónu. Zdroj: Mesto Trnava

Elektrobicykle opäť oživia Trnavu: Štartuje nová sezóna bikesharingu

S príchodom prvého marcového pondelka, presnejšie 4. marca 2024, sa Trnava opäť rozžiari žltozelenými farbami. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *