Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/a/7/a718677a-0efa-4e41-b4de-1aafeba4a3ee/ttkraj.sk/web/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Od októbra úplný zákaz parkovania na chodníku

Aktuálna novela zákona o cestnej premávke parkovanie áut na chodníkoch zakazuje úplne. Absolútny zákaz parkovania na chodníku mal byť pôvodne platný od februára 2022, no poslanci jeho účinnosť odložili na 1. 10. 2023.

Od tohto dátumu bude pre všetky motorové vozidlá platiť zákaz parkovania na chodníku s výnimkou vyznačených miest.

Nedostatok parkovacích miest

Novela zákona môže spôsobiť problémy samosprávam aj vodičom pre nedostatku parkovacích miest. Obce a mestá tak budú musieť vymyslieť riešenie v podobe vybudovania nových parkovacích plôch.

Vodič smie zastaviť a stáť

Podľa zákona o cestnej premávke vodič smie zastaviť a stáť len vpravo v smere jazdy v jednom rade a rovnobežne s okrajom cesty, čo najbližšie k okraju cesty. Výška blokovej pokuty pre vodiča, ktorý motorové vozidlo odstavil na obojsmernej ceste v protismere (vľavo), je od 20 do 40 eur. Ak je cesta jednosmerná, vodič môže stáť vpravo alebo vľavo. Pri státí musí ostať voľný aspoň jeden pruh široký najmenej tri metre pre oba smery jazdy. Ak tak nespraví, môže dostať pokutu vo výške od 30 do 50 eur.

zdroj: TOPSPEED

O Redakcia

Pozri aj

ilustračné foto zdroj: pixabay.com

Minimálne odvody pre SZČO dosiahnu takmer 345 eur

Minimálne sociálne a zdravotné odvody pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) sa od začiatku budúceho …

Jeden komentár

  1. Kompetentní vedeli o novom zákone a kedy nadobudne účinnosť, ale len spokojné sedeli a mleli prstami na stoličke a TERAZ keď je neskoro, idú sa škrabať na bradach a vymýšľať riešenie. Čisté Kocurkovo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *