Rekonštrukcia mosta v Horných Orešanoch. Autor: Vladimír Miček
Rekonštrukcia mosta v Horných Orešanoch. Autor: Vladimír Miček

Od 30. júna budú autobusy opäť jazdiť cez most v Horných Orešanoch

Rekonštrukcia mosta nad potokom Parná v obci Horné Orešany v okrese Trnava je ukončená. Rovnako ako aj odklonenie dopravy, ktoré bolo z tohto dôvodu nevyhnutné.

Od 30. júna budú autobusy opäť jazdiť cez most v Horných Orešanoch. Informovala o tom spoločnosť ARRIVA, ktorá v Trnavskom kraji prevádzkuje autobusovú dopravu.

Rekonštrukcia mosta cez potok Parná na ceste II/502sa začala 15. marca 2023, bola plánovaná na 4 mesiace a rozpočet na práce bol vyčíslený na sumu 493.000 eur. Vlastníkom mosta je Trnavský samosprávny kraj (TTSK).

Rekonštrukcia mosta v Horných Orešanoch. Autor: Vladimír Miček
Rekonštrukcia mosta v Horných Orešanoch. Autor: Vladimír Miček

Do komplexnej rekonštrukcie ďalšieho mosta sa kraj pustil z dôvodu nevyhovujúceho stavu. Pre bezpečnosť všetkých účastníkov premávky sme sa na základe diagnostiky rozhodli vymeniť celú nosnú konštrukciu, rovnako sme zabezpečili obchádzkové trasy a prispôsobili aj cestovné poriadky prímestskej autobusovej dopravy,” uviedol pred začiatkom rekonštrukcie predseda TTSK Jozef Viskupič.

Zámerom krajskej samosprávy bolo rekonštruovať most v skoršom termíne, no verejné obstarávanie, ako doplnil, museli zopakovať. “V Horných Orešanoch budujeme úplne nový, bezpečný most s dlhou životnosťou,” povedal.

Autobusová doprava cez most v Horných Orešanoch sa opäť obnoví.
Autobusová doprava cez most v Horných Orešanoch sa opäť obnoví.

Počas rekonštrukcie bola doprava obmedzená

Počas prác boli v obmedzenom režime obsluhované zastávky Horné Orešany Reštaurácia a Horné Orešany Potraviny. Zastávka pri moste v Horných Orešanoch ostala v prevádzke obojsmerne. Autobusy smerujúce na Horné Orešany, Lošonec a Smolenice jazdili po spojovacej komunikácii medzi cestami III/1297 a III/1298. Tú na tento účel upravila ešte v minulom roku Správa a údržba ciest TTSK.

Dočasným dopravným značením bola vyznačená obchádzková trasa pre tranzitnú nákladnú dopravu z Modry cez Budmerice, Ružindol, Biely Kostol a Trnavu ďalej smerom na Trstín. Pre osobnú dopravu bola obchádzka vedená z Dolných Orešian cez Košolnú a Suchú nad Parnou.

Pôvodný most cez potok Parná v Horných Orešanoch bol postavený v roku 1969 a mal dĺžku 12,5 metra. Podľa diagnostiky z marca 2021 bol v zlom stave, pričom vzhľadom na nefunkčnú izoláciu dochádzalo k zatekaniu a degradácii nosnej konštrukcie. Cieľom rekonštrukcie je zmodernizovať nosnú konštrukciu, mostný zvršok, a zároveň vybudovať systém odvodňovania, čím sa predĺži životnosť objektu a zvýši bezpečnosť účastníkov cestnej premávky.

O Redakcia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *