Oľga Ľuptáková, primátorka mesta Skalica Zdroj: Mesto Skalica
Oľga Ľuptáková, primátorka mesta Skalica Zdroj: Mesto Skalica

Návrh rozpočtu je výzvou, tvrdí primátorka Skalice O. Ľuptáková

Primátorka mesta Skalica, Oľga Ľuptáková, sa vyjadrila k návrhu rozpočtu na nadchádzajúci rok, ktorý čaká na schválenie mestským zastupiteľstvom na decembrovom zasadnutí.

Rozpočtové dilemy mesta Skalica

Vedenie mesta, poslanci aj zamestnanci vynaložili nemalé úsilie na jeho prípravu, pričom sa museli vyrovnať s negatívnymi dopadmi daňového bonusu, ktoré postihujú mestá po celom Slovensku. V Skalici tento výpadok predstavuje sumu vo výške 1 250 000 eur,” uviedla Luptáková.

Záväzok k vyrovnanému rozpočtu

S ohľadom na zodpovednosť za finančnú stabilitu mesta stojí pred Skalicou úloha zostaviť vyrovnaný rozpočet, aby sa zachovala kvalita poskytovaných služieb a predišlo sa ich zrušeniu. Vedenie mesta uskutočnilo viaceré škrty a prehodnotilo mnohé výdavkové položky, čo umožnilo znížiť výpadok o približne 750 000 eur.

Nevyhnutnosť zvýšenia daní

Napriek úsporným opatreniam je nevyhnutné zvýšiť niektoré dane, aby sa mesto vyhlo rozpočtovému provizóriu, ktoré by malo za následok zákaz rozdeľovania dotácií pre občianske združenia a ohrozilo by financovanie Správy mestského majetku. V prípade provizória by bolo nemožné udržať prevádzku športovísk a vzdelávacích inštitúcií,” vysvetlila primátorka.

Apel na pochopenie

Primátorka vyjadruje svoje rozčarovanie nad situáciou, ktorá nie je dôsledkom nesprávneho hospodárenia mesta, ale je výsledkom rozhodnutí Národnej rady SR. Zároveň apeluje na obyvateľov Skalice o pochopenie a podporu prijatých krokov, ktoré sú nevyhnutné na riešenie finančných problémov.

Pripomienkovanie a komunikácia s občanmi

Materiály k rozpočtu sú dostupné na webovej stránke mesta a občania majú možnosť podať svoje pripomienky do 4. decembra. Po skončení pripomienkového obdobia pripraví mesto tlačovú konferenciu, na ktorej poskytne podrobné informácie o rozpočte a zodpovie otázky verejnosti.

Oľga Ľuptáková, primátorka mesta Skalica Zdroj: Mesto Skalica
Oľga Ľuptáková, primátorka mesta Skalica Zdroj: Mesto Skalica

O Redakcia

Pozri aj

ZŠ Mallého Skalica zdroj: archív školy

Skalica podala žiadosť o dotáciu pre školu na takmer 1 milión eur

Mesto Skalica aktívne pracuje na zlepšení svojho environmentálneho odtlačku a v rámci toho podalo žiadosť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *