Nová cyklotrasa - Holíč - Kátov - Skalica Autor: Vladimír Miček
Nová cyklotrasa - Holíč - Kátov - Skalica Autor: Vladimír Miček

Na Záhorí pribudla nová cyklotrasa – Holíč – Skalica

Na Záhorí pribudla nová cyklotrasa, ktorá v celej dĺžke spojí Holíč s Baťovým kanálom v Skalici. Aktuálne sa dokončila prvá etapa, ktorá vedie z Holíča do obce Kátov, ale už teraz je možné sa po tejto ceste dostať až k Baťovmu kanálu.

Pred 6 rokmi vyšli výzvy týkajúce sa takzvaných čiernych cyklotrás, ktoré majú spájať významných zamestnávateľov v regióne. Tak sme sa rozhodli spojiť v Holíči spoločnosť Eissman so skalickým Schaefflerom, aby ľudia, ktorí tam robia sa mohli dopravovať do práce na bicykloch a nie po nebezpečnej ceste 2. triedy, ktorá je maximálne frekventovaná a poddimenzovaná,“ uviedol primátor mesta Holíč Zdenko Čambal.

Ako doplnil, je tragédia, že vybudovanie takejto cyklotrasy trvalo 6 rokov. „Úsek v dĺžke približne 3,5 kilometra sa robil takú dlhú dobu. Leží pri železničnej trati, tak sa k tomu vyjadrujú železnice SR. Sú tu aj vyschnuté potoky, ktoré už dnes neexistujú, ktoré má zas v správe Vodohospodársky podnik. Čiže toto boli všetko momenty, ktoré celú tú realizáciu a implementáciu toho projektu, respektíve chystanie tej projektovej dokumentácie veľmi predlžovali. Myslím si, že táto cyklotrasa má veľmi veľký význam pre tieto 2 mestá a 2 obce, ktoré sa do tohto projektu zapojili,“ vysvetlil primátor Holíča.

Cyklotrasa by mala pomôcť najmä zamestnancom

Myslím si, že aj množstvo ľudí, ktorý pracuje v Skalici sa môže po tejto cykloceste presúvať za svojím zamestnaním. A takisto zas viem, že aj Skaličania robia v Holíči a tak to pomôže všetkým stranám. Som veľmi rada, že tento projekt bol zrealizovaný. Ja som síce dá sa povedať už vychytila len tú čerešničku na torte, keďže tento projekt sa pripravoval 6 rokov, takže presiahol prakticky tri volebné obdobia,“ doplnila primátorka Skalice Oľga Luptáková.

Význam cyklotrasy oceňujú aj v Kátove. „Pre našu obec má veľký význam, pretože veľa občanov je zamestnaných v podnikoch v Skalici a v Holíči. A zvýši sa aj bezpečnosť presunu na bicykloch. To bolo najdôležitejšie, ale verím, že pribudnú aj turisti, keďže zavítajú do Kátova a budú spoznávať krásy našej obce, keďže doteraz chodili po hlavnej a málo ich tak zabočilo k nám,“ povedal poslanec Obecného zastupiteľstva v Kátove Elemír Foltýn.

Trnavský samosprávny kraj prispel k výstavbe cyklotrasy sumou takmer 40.000 eur. „Otvorenie tejto cyklotrasy vníma samosprávny kraj mimoriadne pozitívne. Všetci sa tešíme každej otvorenej cyklotrase a každej aktivite samospráv alebo združení samospráv,“ vyjadrila spokojnosť krajská cyklokoordinátorka Silvia Szokolová.

Nová cyklotrasa prispeje k väčšej bezpečnosti

Výsledok je super. Bolo to niekoľko rokov tortúry, najmä s právnymi vzťahmi. Niektoré etapy sa vlastne odsunuli na neskorší termín, ale výsledok si myslím, že stojí za to. Je to cyklotrasa vedená paralelne so železničnou traťou. Je tam vzrástla zeleň pozdĺž cyklotrasy, takže je to veľmi príjemná trasa, hlavne v letných mesiacoch. Prepája kľúčových zamestnávateľov v regióne, takže určite pomôže. Hlavne sa obmedzí riziko havárie na štátnej ceste, ktorá sa vinie paralelne s cyklotrasou a bola tam obrovská nehodovosť. Takže to vyrieši veľa problémov,“ vysvetlil ďalší dôležitý význam novej cyklotrasy jej projektant Andrej Jáchim zo spoločnosti Cykloprojekt, ktorá celú trasu projektovala.

Zdroj: www.NaZahori.sk

O Redakcia

Pozri aj

ZŠ Mallého Skalica zdroj: archív školy

Skalica podala žiadosť o dotáciu pre školu na takmer 1 milión eur

Mesto Skalica aktívne pracuje na zlepšení svojho environmentálneho odtlačku a v rámci toho podalo žiadosť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *