Rekonštrukcia mostu - ilustračné foto Autor: Vladimír Miček
Rekonštrukcia mostu - ilustračné foto Autor: Vladimír Miček

Most cez potok Jarčie pri Šoporni je minulosťou

Na konci apríla sa začala rekonštrukcia kilometrového úseku cesty za obcou Šoporňa, súčasťou ktorej je aj most cez potok Jarčie. Informovala o tom Správa a údržba ciest (SÚC) Trnavského samosprávneho kraja (TTSK).

Súčasne s rekonštrukciou cesty prebieha aj rekonštrukcia mosta. Na obchádzanie tohto úseku slúži mostné provizórium, ktoré ušetrilo vodičom mnoho kilometrov navyše. „Práce postupujú podľa harmonogramu a starý most bol v týchto dňoch zbúraný. Mohlo by sa zdať, že zbúrať most je jednoduchá a rýchla záležitosť, no aj tu platia určité pravidlá a postupy, ktoré sú pre bezproblémový priebeh rekonštrukcie nevyhnutné,“ uviedla regionálna správa ciest.

Rekonštrukcia mostu - ilustračné foto Autor: Vladimír Miček
Rekonštrukcia mostu nad potokom Jarčie. Autor: Vladimír Miček

na rekonštrukciu získal TTSK 2,1 milióna eur

Práce na modernizácii mosta a priľahlej cesty budú trvať maximálne osem mesiacov, pričom osobná a autobusová doprava vedie cez dočasné premostenie. Samospráva na projekt získala nenávratný finančný príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) v hodnote 2,1 milióna eur.

Pustili sme sa do ďalšieho projektu, ktorý spolufinancujeme z európskych zdrojov. Vzhľadom na to, že sme chceli premávku na vyťaženom úseku zachovať v čo najväčšom rozsahu, zaobstarali sme dočasné premostenie, ktoré je osadené hneď vedľa rekonštruovaného mosta,” povedal predseda TTSK Jozef Viskupič.

Modernizáciou prechádza úsek cesty v dĺžke jeden kilometer. V miestach, kde vozovka dosahuje najväčšie deformácie, sa po okrajoch cesty dobuduje kompletne nový povrch v šírke do jedného metra. Zvýši sa tým bezpečnosť pri predchádzaní chodcov a cyklistov, a tiež pri vyhýbaní sa vozidiel. Na úseku budú doplnené a vymenené všetky dopravné značky a pri vjazde do obce Šoporňa bude osadený merač rýchlosti. Modernizáciu cesty zabezpečí spoločnosť EUROVIA SK, ktorá vzišla z verejného obstarávania.

Rekonštrukcia mostu cez potok Jarčie. Zdroj: SÚC TTSK
Rekonštrukcia mostu cez potok Jarčie. Zdroj: SÚC TTSK

Vznikne nový mostný objekt o dĺžke 38 metrov

Namiesto starého mosta vznikne nový mostný objekt s celkovou dĺžkou 38 metrov. Komplexnú rekonštrukciu mosta ponad potok Jarčie zabezpečí spoločnosť COLAS Slovakia.

Vozidlá do 12 ton a autobusy obchádzajú stavenisko mosta od jesene minulého roka po dočasnom premostení, ktoré na mieste inštalovala Správa a údržba ciest (SÚC) TTSK. “Mostné provizórium má celkové rozpätie 24 metrov a skladá sa z troch častí po 8 metrov. Vďaka tejto variabilite ho vieme podľa potreby využiť aj v iných, menších rozpätiach. Vieme tak eliminovať úplné uzávierky mostov či iné dopravné obmedzenia na tých miestach, kde to umožňujú podmienky. Dočasné premostenie tak na župných cestách zažíva svoju premiéru a máme v pláne ho naďalej využívať pri ďalších rekonštrukciách mostov v našom kraji,” uviedol riaditeľ SÚC TTSK Dalibor Trebichalský.

O Redakcia

Pozri aj

Nešťastie na cestách: Stret s autom skončil pre vodiča s fatálnym koncom. Zdroj: Polícia SR

Nešťastie na cestách: Stret s autom skončil pre vodiča s fatálnym koncom

V okrese Galanta sa odohrala tragická dopravná nehoda, pri ktorej prišiel o život starší vodič. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *