Ministri školstva a zahraničných vecí otvorili školský rok v Brezovej

V pondelok 4.septembra 2023 bolo slávnostné otvorenie školského roka na základnej škole v meste Brezová pod Bradlom za účasti ministrov.

zdroj: Mesto Brezová pod Bradlom

Na otvorení školského roka na základnej škole v Brezovej pod Bradlom (okres Myjava) slávnostne pomenovali školu za účasti ministra školstva, vedy, výskumu a športu Daniela Bútoru a ministra zahraničných vecí Miroslava Wlachovského po slovenskom diplomatovi a rodákovi z tohto mesta Štefanovi Osuskom.  

Diplomat z Brezovej pod Bradlom ako veľvyslanec v Londýne a v Paríži usiloval vybudovať mladému štátu reputáciu, ktorú zúročil v parížskych diplomatických rokovaniach. Ich výsledkom bolo vymedzenie československých hraníc Trianonskou mierovou zmluvou, ktorú podpísal spolu s vtedajším ministrom zahraničných vecí Edvardom Benešom.  “Okrem toho, že otvárame školský rok, toto je výnimočná chvíľa, pretože pomenúvame školu po významnom diplomatovi. Vyzval som ministrov vo vláde a poprosil, aby nám pomohli otvoriť školský rok na viacerých školách a minister zahraničných vecí je tu spolu so mnou. Demonštrujeme tým istú symboliku,” uviedol minister školstva Bútora.  

Otvorenie školského roka na ZŠ v Brezovej pod Bradlom zdroj: NaZahori.sk

Osuský ako spoluautor Clevelandskej dohody spoluformoval americkú koncepciu povojnového usporiadania Európy a spolu s ďalšími krajanmi v USA dopomohol k naplneniu práva Slovákov a Čechov na sebaurčenie. “Československá diplomacia a na ňu nadväzujúca slovenská diplomacia má v tomto regióne svoje hlboké korene. Ide o veľmi úrodný kraj z tohto hľadiska, keď odtiaľto pochádzajú traja významní diplomati – Milan Rastislav Štefánik, Štefan Osuský a Ján Papánek. Som veľmi rád, že pomenúvame školu po Osuskom, ktorý bol príkladom demokratického politika,” povedal minister zahraničných vecí Wlachovský.   

tvorenie školského roka na ZŠ v Brezovej pod Bradlom zdroj: NaZahori.sk

Na margo práve otvoreného školského roka 2023/24 doplnil minister školstva, že pred školským systémom stoja viaceré výzvy. “Meníme ciele vzdelávania od toho, že máme vedieť tzv. vedomosti, fakty alebo dáta k tomu, aby sme deti viedli k schopnosti sa rozhodovať a konať samostatne, myslieť na základe dát. To je úplne nový svet, v ktorom žijeme, a som veľmi rád, že Slovensko sa konečne s istým oneskorením, ale predsa len hýbe týmto smerom,” ozrejmil Bútora.

O Angelika Mičeková

Pozri aj

Silvestrovský pochod na Dobrú vodu v Brezovských Karpatoch

Silvestrovský pochod na Dobrú vodu ukončí turistický rok 2023 v Brezovských Karpatoch. Informuje o tradičnom …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *