Ministerstvo školstva otvára registráciu pre základné školy, ktoré chcú prejsť na nový vzdelávací program

Súčasťou Plánu obnovy a odolnosti SR sa stáva inovatívny vzdelávací program, ktorý by mal byť povinný pre všetky školy od školského roku 2026/2027. Ministerstvo školstva spustilo registráciu pre základné školy, ktoré chcú začať učiť podľa nového vzdelávacieho programu od nasledujúceho školského roka.

Prvýkrát tento program používa 39 škôl, ktoré sa zaviazali k jeho implementácii v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR. Základné školy sa do tohto programu môžu prihlásiť do 19. decembra.

Príprava na svet dneška a budúcnosti

Nový štátny vzdelávací program bol schválený rezortom školstva v máji tohto roka. Jeho cieľom je pripraviť žiakov a žiačky na výzvy a príležitosti, ktoré ponúka moderný svet. Zmena je nevyhnutná, aby deti boli schopné čeliť rýchlym zmenám v spoločnosti aj ekonomike.

Spolupráca so školami a odbornými organizáciami

Základné školy, ktoré sa rozhodnú pre nový vzdelávací program, môžu počítať s podporou odborných rezortných organizácií, školeniami pre učiteľov a pomocou pri tvorbe školských vzdelávacích programov. Minister školstva, Tomáš Drucker, zdôraznil dôležitosť spoločnej práce so školami pri prenášaní nových cieľov a obsahu vzdelávania do školských tried.

Podpora a pomoc pri implementácii zmien

Registrácia pre nový vzdelávací program je otvorená do 19. decembra 2023. Rezort školstva sa zaviazal poskytnúť efektívnu podporu školám, ktoré sa rozhodnú pre tento program. Registrované školy budú môcť spolupracovať s tímom odborníkov z NIVaM a Regionálnych centier podpory učiteľov. Budú mať tiež možnosť využiť mentoring a ďalšie vzdelávanie pre pedagogických zamestnancov a manažment školy.

Nový vzdelávací program pre všetky základné školy

Od 1. septembra 2024 bude možné učiť podľa nového vzdelávacieho programu vo všetkých základných školách. Tento program bude povinný pre všetky základné školy bez ohľadu na zriaďovateľa, teda pre štátne, cirkevné aj súkromné školy, od školského roku 2026/2027. Školy, ktoré sa zaregistrujú v rámci tohto programu, môžu však očakávať adresnú podporu a pomoc pri implementácii zmien.

Ilustračný záber Zdroj: Pixabay
Ilustračný záber Zdroj: Pixabay

Pozri aj

Polícia - ilustračné foto Autor: Vladimír Miček

Kriminalisti zadržali jedného z páchateľov krádeže, počas ktorej ukradli 150.000 eur

Trnavskí kriminalisti zadržali jedného zo skupiny spolupáchateľov, ktorým sa počas jednej noci podarilo ukradnúť z …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *