Lukáš Varga, MFK Skalica
Lukáš Varga, MFK Skalica

MFK Skalica a FK Železiarne Podbrezová sa vyjadrili k zápasu Niké ligy

Ponúkame oficiálne vyjadrenia oboch klubov MFK Skalica a FK Železiarne Podbrezová k zápasu 7. kola Niké ligy, v ktorom väčšina hráčov zo Záhoria nastúpila so zdravotnými problémami.

Vyjadrenie MFK Skalica

MFK Skalica vynaložil maximálne úsilie na to, aby bol piatkový duel s Podbrezovou odložený. Generálny manažér klubu MFK Skalica Lukáš Varga, bol vo štvrtok 14. septembra od skorých ranných hodín v úzkej komunikácii s Úniou ligových klubov (ďalej len „ÚLK), konkrétne s výkonným riaditeľom Michalom Mertinyákom. Medzi vedením klubu MFK Skalica a ÚLK prebehlo maximálne korektné jednanie, v ktorom si obe strany jasne povedali, čo je vo veci potrebné urobiť a podľa akej legislatívy je potrebné postupovať. Hráči boli u lekárov a ich lekárske správy boli posunuté na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Senici so žiadosťou o vydanie stanoviska.

Tu patrí veľká vďaka aj regionálnemu hygienikovi Ľubomírovi Šarabokovi za jeho ústretovosť a snahu, ktorú voči klubu vynaložil. V jeho kompetencii však nebolo možné vydať také stanovisko Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, aké požaduje na odloženie zápasu Súťažný poriadok futbalu.

Ak by sme toto stanovisko mali napísané tak, ako súťažný poriadok požaduje, z našej strany by bola podaná aj oficiálna žiadosť o odloženie zápasu na ÚLK. Musím dodať, že prácu ÚLK si vážime a naše jednania boli vždy férové. Zároveň sa snažíme poukázať na chybu v systéme, ktorá tu je. Trošku ma zaskočilo vyjadrenie ÚLK o tom, že sme nepodali oficiálnu žiadosť, pretože dobre vedia, aká bola celá situácia,“ vyjadril sa generálny manažér MFK Skalica Lukáš Varga.

MFK Skalica rovnako komunikoval vo veci aj s vedením FK Železiarne Podbrezová, konkrétne išlo o komunikáciu s generálnym manažérom Miroslavom Poliačekom. „Informovali sme ich o situácii v mužstve so žiadosťou, aby si celú vec premysleli. Súper mohol reagovať stanoviskom, že budeme hľadať iný termín nášho spoločného stretnutia, no nestalo sa tak. Odpoveď bola, že Podbrezová chce odohrať zápas, najmä tréner Roman Skuhravý,“ pokračuje v objasňovaní situácie generálny manažér MFK Skalica.

Rovnako sa MFK Skalica dištancuje od tvrdení FK Železiarne Podbrezová, že by vrhal zlé svetlo na ich futbalový klub a snažil sa na nich hodiť celú ťarchu zodpovednosti. „Zo strany nášho klubu neodzneli na adresu Podbrezovej žiadne obvinenia pred zápasom, ani po zápase. Kritika, ktorá sa okolo Podbrezovej vzniesla, vznikla verejnou mienkou. Mrzia ma však vyjadrenia trénera Romana Skuhravého, ktoré adresoval nášmu realizačnému tímu a hráčom po zápase, no už aj pred ním. Touto cestou mu chcem pogratulovať k víťazstvu 1:0 a k tomu, že sa mu konečne podarilo poraziť Skalicu. Keďže po včerajšom zápase stratil rešpekt voči nášmu realizačnému tímu, ako sa vyjadril na pozápasovej tlačovej konferencii, veríme, že ho má aspoň sám voči sebe.

Budeme sa opakovať, ale snažíme sa tu poukázať na systémovú chybu, ktorá tu reálne je, a na ktorú naši hráči včera doplatili. Medzi „žabomyšou“ vojnou sa totiž úplne zabudlo na hráčov, ktorí museli odohrať včerajší duel v zlom zdravotnom stave. Za ich výkon im ďakujeme a sme radi, že sa nikomu z nich nič vážnejšie nestalo.

Veríme, že podobnú situáciu v budúcnosti nebude musieť zažiť žiadny iný futbalový klub a dúfame, že už viac nebudeme musieť vidieť zvracať hráča na hracej ploche v priamom prenose. Futbal by nemal byť len o nejakej byrokracii a chytaní sa za slovíčka, ale aj o ľudskosti. Tej, ktorá včerajšiemu zápasu chýbala.

Vyjadrenie FK Železiarne Podbrezová

Vážená športová verejnosť, vážení fanúšikovia futbalu na Slovensku. Nedá nám nereagovať na dianie, ohľadom zápasu so Skalicou, ktoré strhlo veľmi negatívnu vlnu emócií a vrhá zlé svetlo na náš klub.

Veľmi nás mrzí, že sa verejnosť prikláňa ku vyjadreniam Skalice, bez poznania nášho stanoviska k vzniknutej situácii a nerešpektujúc fakty, ktoré túto verejnú diskusiu vyvolali. Ešte viac nás mrzí, že vedenie Skalice sa snaží aj prostredníctvom vyjadrení vedenia, či hráčov, hodiť celú ťarchu zodpovednosti na náš klub a poškodiť tým dobré meno Podbrezovej.

Od prvej chvíle, odkedy sme sa dozvedeli o zdravotných problémoch súpera, boli sme v úzkom kontakte s vedením Skalice, ako aj s Úniou ligových klubov a vzniknutú situáciu sme nepretžite riešili. Z oficiálneho stanoviska Únie ligových klubov ale jasne vyplýva, že Skalica zlyhala manažérsky, keďže nesplnila základné podmienky riešenia vzniknutej situácie ohľadom zdravotného stavu ich hráčskeho kádra a prezentáciou na verejnosti, kde sa snaží celú zodpovednosť preniesť na náš klub, zlyhala aj po stránke ľudskej.

Oficiálne stanovisko ÚLK: “Je pravdou, že Skalica informovala ÚLK o šíriacich sa zdravotných problémoch vo svojom tíme. Nie je však pravdou, že Skalica o tom informovala oficiálnou cestou a nie je pravda, že oficiálnou cestou zažiadala o odklad zápasu. Žiadny oficiálny dokument, ktorý by spĺňal normy Rozpisu súťaže riadenej ÚLK neprišiel. Únia ligových klubov ako riadiaca organizácia najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Niké ligy si váži zdravie hráčov. Pri jednotlivých postupoch však musí vychádzať z Rozpisu súťaže riadenej ÚLK, ktorý odkazuje na Súťažný poriadok futbalu SFZ. Vedenie tímu MFK Skalica nepredložilo Únii ligových klubov žiadny oficiálny dokument, na základe ktorého by mohla ÚLK rozhodnúť o odklade.

Absolútne sa dištancujeme od vyjadrení, že my ako klub sme súperovi nevyhoveli a nesúhlasili sme s odložením zápasu, ako sa Skalica snaží verejne prezentovať! Rozhodnutie o neodohratí zápasu totiž vôbec nebolo v našej kompetencii a nemohli sme postupovať inak, bez negatívnych následkov, ktoré by z toho vyplývali.

Po športovej stránke sme zápas odohrať chceli, na zápas sa po reprezentačnej prestávke tešili hráči aj fanúšikovia, ale pokiaľ by zo strany riadiaceho orgánu súťaže došlo k rozhodnutiu, že sa zápas odloží, v plnej miere a bez výhrad by sme toto rozhodnutie rešpektovali.

V prípade, ak by sme ako organizátor zápas nezorganizovali, alebo by sme na zápas nenastúpili, vystavili by sme sa riziku kontumácie výsledku v prospech súpera a následným sankciám, ktoré nám ako organizátorovi zápasu za jeho neuskutočnenie hrozia.

FK Železiarne Podbrezová, rovnako ako každý iný klub, zápas zorganizovať musel, nakoľko mu to súťažný poriadok prikazuje a akékoľvek iné konanie by bolo v rozpore s ustanoveniami riadiaceho orgánu súťaže!

Aj pre náš klub je prioritou zdravie hráčov a to nielen našich, ale aj súperových, ctíme si hodnoty fair play a sme ústretoví ku všetkým požiadavkám súperov, či fanúšikov. Kľúčovým v celej veci je ale fakt, že keby sme aj chceli súperovi, vzhľadom na okolnosti vyhovieť, rozhodnutie o nezorganizovaní zápasu nezáležalo na nás, ale na rozhodnutí Únie ligových klubov, ako riadiaceho orgánu súťaže.

O Tlacova sprava

Pozri aj

ZŠ Mallého Skalica zdroj: archív školy

Skalica podala žiadosť o dotáciu pre školu na takmer 1 milión eur

Mesto Skalica aktívne pracuje na zlepšení svojho environmentálneho odtlačku a v rámci toho podalo žiadosť …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *