Revitalizácia parku pri Múzeu Senica zdroj: Vlado Miček NaZáhorí
Revitalizácia parku pri Múzeu Senica zdroj: Vlado Miček NaZáhorí

Mesto Senica pokračuje v obnove parku pri Múzeu Senica

V areáli Múzea Senica pokračuje obnova parku. Doplnený bude parkový mobiliár a zrealizujú sa viaceré vodozádržné opatrenia na zlepšenie negatívnych dôsledkov zmeny klímy. Trnavskykrajonline o tom informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

„V roku 2020 sme sprístupnili múzeum, ktoré predtým slúžilo ako Sokolovňa a ešte predtým v 19. storočí a začiatkom 20. storočia to bol Letohrádok. Tento sme zrekonštruovali a máme ho ako dominantu mesta, pričom okolie ešte nemáme zrealizované a preto sme sa zapojili na získanie nenávratných finančných prostriedkov, aby sme zrekonštruovali aj okolie,“ uviedol primátor mesta Martin Džačovský.

Nový realizátor obnovy parku

V posledný májový deň sa uskutočnilo odovzdanie stavby projektu s názvom „Revitalizácia exteriéru Sokolovne – park“ novej realizátorskej firme HÍLEK a spol., a. s. „S projektom sme mali drobné problémy, pretože prvá spoločnosť, ktorá vysúťažila zákazku, prišla s požiadavkami na navýšenie prác a to až o 40 percent, čo sme nemohli akceptovať, preto bola zmluva ukončená a následne sme vyhlásili novú súťaž,“ informoval primátor mesta.

Predĺženie realizácie projektu do 30.11.2023

S pôvodným realizátorom mesto ukončilo zmluvu o dielo jednostranným odstúpením od zmluvy zo strany mesta Senica. Senická radnica následne požiadala Ministerstvo životného prostredia SR o zmenu zmluvy o poskytnutí nenávratných finančných prostriedkov a predĺženie realizácie projektu do 30. novembra 2023, v čom ministerstvo mestu vyhovelo.

Firma Hílek sa zaviazala projekt zrealizovať do šiestich mesiacov odo dňa odovzdania staveniska. „Spoločnosť už realizuje práce, bolo odstránené stávajúce oplotenie a vykonané terénne úpravy. Sú už zapracované vsaky na dažďovú vodu, kde bolo asfaltové ihrisko pre hádzanárov a tieto práce by mali pomôcť aj klíme v meste,“ doplnil Džačovský.

Park Múzeum Senica vizualizácia zdroj: Mesto Senica

Práce pod kontrolou pamiatkového úradu

Všetky práce kontroluje Krajský pamiatkový úrad v Trnave, keďže sa jedná o národnú kultúrnu pamiatku. „Snažíme sa o to, aby park dostal pôvodný stav, to znamená z 19. storočia. Súčasťou parku bude aj kvetinová časť, budú tam stromy a taktiež zavlažovanie a dobové osvetlenie tak, aby celkovo budova s parkom ladili a bolo to v súlade s požiadavkami pamiatkového úradu,“ vysvetlil primátor.

Múzeum „premiestené“ do DAV-u

Vzhľadom na rozsah prác v okolí celej budovy je Múzeum Senica do odvolania zatvorené. Fanúšikovia histórie však o obľúbený letný cyklus prednášok neprídu, nakoľko tieto sa počas leta presunú do neďalekej budovy DAV-u v mestskom parku.

O Angelika Mičeková

Pozri aj

Aktualizované protest: Rozsiahle dopravné obmedzenia v TT kraji

Protest farmárov prehľad presunov: V súvislosti s ohlásenými zhromaždeniami poľnohospodárov a farmárov polícia Trnavského kraja …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *