Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/a/7/a718677a-0efa-4e41-b4de-1aafeba4a3ee/ttkraj.sk/web/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Malacky: Zákaz parkovania na chodníkoch spôsobuje problémy

Plošný zákaz parkovania na chodníkoch pre dvojstopé vozidlá komplikuje časti Malačanov život.

Informuje o tom mesto Malacky.

Zákon platí a treba ho dodržiavať

Parkovať na chodníku by už vodiči jednoducho nemali a mali by sa snažiť zaparkovať svoje vozidlá vo vlastných dvoroch, prípadne na vyznačených verejných parkoviskách. „Sú však ulice, ktoré na parkovanie vozidiel pri chodníku nie sú dosť široké. Taktiež sú tu staršie rodinné domy, ktoré priestor na auto vo dvoroch nemajú,“ dopĺňa Ján Hargaš, referent komunikácie z MsÚ Malacky.

Problém pre autá a hlavne záchranné zložky

Chodník nespochybniteľne patrí chodcom, no zároveň má cesta určenú minimálnu šírku, ktorá musí zostať pre zabezpečenie priechodnosti. Parkovanie v úzkych uličkách vedľa chodníka taktiež nie je riešením a je to podobný priestupok ako parkovanie na chodníku – ak po odstavení vozidla nemá jazdný pruh šírku aspoň 3 metre v jednom smere, ide o porušenie predpisov.

Nielenže je to priestupok, je to tiež nebezpečné z hľadiska krízových situácií. Autá blokujúce časť cesty znižujú výhľad vodičom i chodcom. Navyše cez cestu zablokovanú stojacimi vozidlami sa nemusia dostať záchranné zložky, respektíve ich to môže zbytočne zdržiavať.

zdroj foto: S. Osuský a J. Hargaš mesto Malacky

Mesto neplánuje vyznačovanie parkovania

Vyznačovanie parkovania na chodníkoch a na cestách vedľa chodníkov nemá mesto v pláne. „Aj preto, lebo najproblematickejšie lokality by nemali ani dostatočne široký chodník, ani adekvátne širokú cestu. Jediným riešením je zjednosmernenie ulíc a následné vyznačenie parkovacích miest na jednej strane cesty pri chodníku. To však vyžaduje čas na projektovú dokumentáciu i realizáciu a osadenie i maľovanie samotného značenia,“ spresňuje referent komunikácie.

Zbierajú sa podnety a pristúpi sa k zjednosmerneniu

Radnica aktuálne zbiera od obyvateľov podnety, ktorých podľa mesta nie je málo. Následne sa rozhodne, na ktorých uliciach sa pristúpi zjednosmerneniu. „Zákon však na nové jednosmerky nečaká a vodiči by sa na ne taktiež nemali spoliehať. Hoci počas prvých dní až týždňov mestská polícia rozdáva najmä upozornenia, opakované parkovanie na chodníku môže vyústiť až do pokuty. Obzvlášť, ak mali vodiči obdobné priestupky aj v minulosti,“ dopĺňa J. Hargaš.

O Redakcia

Pozri aj

Juraj Říha: Za vyše 300 tisíc eur mestská fotovoltaika na školu, škôlku a úrad

Mesto Malacky má schválený ďalší projektový zámer z nového programového obdobia. “Za vyše 300 tisíc …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *