Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/a/7/a718677a-0efa-4e41-b4de-1aafeba4a3ee/ttkraj.sk/web/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Lietadlá Aero zažiaria na SIAF 2023 

Spoločnosť Aero, exkluzívny partner Medzinárodných leteckých dní SIAF 2023, sa predstaví tento rok návštevníkom najväčšieho leteckého podujatia na Slovensku na Leteckej základni Malacky / Kuchyňa, so svojím novým sériovo vyrábaným cvičným prúdovým lietadlom L-39NG, ktorý vychádza z historického odkazu osvedčeného a spoľahlivého lietadla L-39 Albatros. NaZahori.sk o tom informovala za spoločnosť Aero Vodochody Radka Černá.

Lietadlo L-39NG bude k dispozícii na Leteckej základni na Záhorí 2. a 3. septembra 2023, a to v statickej ukážke aj vo vzduchu, kedy pilot predvedie schopnosti tohto stroja. Okrem toho bude možné vidieť aj ďalší stroj z produkcie Aero L-159 ALCA Armády Českej republiky.

„Nová moderná výcviková platforma ponúka efektívne riešenie pre výcvik taktických pilotov a umožňuje tak nezávislosť vo výcviku. Aero prostredníctvom Ministerstva obrany Českej republiky aktívne rokuje s Ministerstvom obrany Slovenskej republiky o strategickej spolupráci, ktorá by Slovensku mohla priniesť významný industriálny podiel na realizácii projektu L-39NG,” hovorí Viktor Sotona, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Aero.

https://www.nazahori.sk/siaf-2023-na-letecke-dni-v-kuchyni-aj-parnym-vlakom/

Ak by sa Slovenská republika rozhodla v budúcnosti uzavrieť medzivládnu dohodu o spolupráci pri obstaraní lietadiel L-39NG s Českou republikou, jej súčasťou by bola aj strategická spolupráca pri prevádzke lietadiel L-39NG a výcviku pilotov a získaní význačného industriálneho podielu zo strany Slovenskej republiky. V tejto súvislosti už Aero uzavrelo zmluvu o strategickej spolupráci so spoločnosťou Letecké opravovne Trenčín, ktorá sa okrem iného týka servisu lietadiel a ďalších prevádzkových a logistických oblastí.

zdroj: AERO

„Prechod z L-39 Albatros na L-39NG predstavuje významnú modernizáciu a zlepšenie výcvikových schopností pilotov na platformu F-16. S lietadlami L-39NG by boli Ozbrojené sily SR môcť spolu s F-16 zároveň veľmi efektívne novo plniť širokú škálu taktických úloh, ako je napríklad prieskum, podpora pozemných vojsk alebo ochrana slovenského vzdušného priestoru proti pomaly a nízko letiacim cieľom, napríklad dronom,” hovorí Filip Kulštrunk, výkonný viceprezident spoločnosti.

L-39NG je úplne nová generácia dvojmiestneho podzvukového prúdového lietadla. Kombinuje moderné avionické systémy, mimoriadne účinný prúdový motor a vynikajúce letové vlastnosti. Platforma L-39NG umožňuje západnú aj východnú konfiguráciu a spĺňa podmienky na plnohodnotný, moderný, komplexný a nákladovo efektívny vojenský výcvik vzdušných síl. Okrem tréningu pilotov je vhodný aj na plnenie ľahkých bojových a prieskumných misií.

zdroj: AERO

O Tlacova sprava

Pozri aj

Juraj Říha: Za vyše 300 tisíc eur mestská fotovoltaika na školu, škôlku a úrad

Mesto Malacky má schválený ďalší projektový zámer z nového programového obdobia. “Za vyše 300 tisíc …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *