Lávka Veľkej Moravy Autor: Vladimír Miček
Lávka Veľkej Moravy Autor: Vladimír Miček

Lávka pri Kopčanoch sa teší záujmu cyklistov

Lávka Veľkej Moravy, ktorá spája moravskú obec Mikulčice a záhorácke Kopčany, sa teší záujmu cyklistov. Za prvých 10 mesiacov roku 2022 ňou prešlo takmer 70.000 návštevníkov. Informoval o tom portál www.NaZahori.sk.

Najväčší záujem o využitie lávky bol v letných mesiacoch. Najviac návštevníkov cez ňu prešlo v mesiaci júl, viac ako 12.000. Nasledoval august s 10.384 návštevníkmi a takmer 10.000 využilo lávku v mesiaci máj.

Lávka bola najviac využitá v nedeľu

Najväčšiu záťaž musela lávka zvládnuť počas nedieľ, keď ju využilo v posledný deň týždňa takmer 18.500 návštevníkov. Počas sobôt využilo možnosť prejsť cez rieku Moravu takmer 14.500 záujemcov. Počas pracovného týždňa bola najviac vyťažená vo štvrtok (7892), najmenej v pondelok (6957).

Zaujímavý je aj pohľad, v ktorých denných hodinách zažíva lávka najväčší nápor. Cez 9000 návštevníkov ju využili návštevníci medzi 15.00 a 16.00 h ako aj o hodinu neskôr. Naopak od januára do októbra 2022 zaznamenal merač na lávke medzi treťou a štvrtou hodinou rannou iba štyri prechody.

Z celkového počtu 69.843 prechodov bola väčšina takých, ktorí využili lávku obojsmerne. Ale celkovo bolo približne o tisíc viac takých návštevníkov, ktorí smerovali na moravskú stranu. Priemerné denné využitie Lávky Veľkej Moravy bolo 229 návštevníkov, počas pracovných dní to bolo 171 a počas víkendov 372. Priemerne cez lávku prešlo za jeden mesiac takmer 7000 záujemcov.

Lávka Veľkej Moravy Autor: Vladimír Miček
Lávka Veľkej Moravy Autor: Vladimír Miček

Lávku vybudovali Trnavský a Juhomoravský kraj

Lávku začali budovať spoločne Trnavský samosprávny kraj a Juhomoravský kraj v septembri 2018 a bola financovaná z operačného programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika. Oficiálne bola odovzdaná do užívania 29. októbra 2019.

Celkové výdavky projektu boli takmer 3,8 milióna eur. Projekt bol realizovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, z ktorého sa financuje 85 percent celkových výdajov projektu, čo predstavuje sumu 3.227.271,98 eura. Zostávajúce finančné prostriedky boli hradené zo zdrojov štátneho rozpočtu Českej a Slovenskej republiky a z vlastných zdrojov Juhomoravského kraja a TTSK.

O samotnom názve sa rozhodlo v internetovom hlasovaní. “Verím, že táto lávka nespája iba dediny a štáty, ale spája nás ako ľudí, že bude využívaná vo voľnom čase a bude pri cestách pripomínať veľkomoravský odkaz,” uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

O Redakcia

Pozri aj

Opitý bez vodičáku nabral v protismere auto za obcou Kopčany

Dopravní policajti riešia vodiča, ktorý si mal sadnúť za volant terénneho auta Nissan Navara pod …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *