Kreatívne centrum v Trnave
Kreatívne centrum v Trnave

Kreatívne centrum v Trnave pripravuje TTSK na otvorenie

Trnavský samosprávny kraj (TTSK) dokončil rekonštrukciu budovy na Hlavnej ulici 17 v Trnave. V nej bude už čoskoro oficiálne otvorené Kreatívne centrum Trnava (KCT).

Koncom septembra prebehla kolaudácia priestorov, ktorá je už právoplatná. Vďaka tomu môže projekt KCT prejsť z virtuálnej fázy, počas ktorej sa realizoval program v náhradných priestoroch, do reálnej fázy v zrekonštruovanej historickej budovy. Celková cena projektu bola stanovená na 8 miliónov eur, pričom kraj získal takmer 7,7 milióna eur z eurofondov.

Tradičný priestor nezávislej kultúry opäť ožíva

Považujeme za mimoriadne dôležité, že tradičný priestor nezávislej kultúry opäť ožíva. Aktuálne sme dokončili rekonštrukciu budovy na Hlavnej 17 v Trnave, ktorá bola úspešne skolaudovaná. Župa bude prostredníctvom Kreatívneho centra Trnava aktívne podporovať kreatívcov a kultúrno-kreatívny priemysel, čím podporíme aj možný nárast pracovných miest v tomto sektore. Za sebou máme štyri výzvy, pričom ďalšie dve sú plánované na jeseň tohto roka. Úspešní uchádzači získali možnosť využívať priestory centra na jeden rok vďaka podpore z európskych zdrojov, a to za nižšie ceny ako sú trhové. Teším sa, že o prenájom priestorov je veľký záujem,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že centrum v najbližších mesiacoch čaká zariaďovanie interiéru nábytkom a dodanie špeciálnych strojov, technológií a softvéru do dielní.

Od 1. októbra sa môžu účastníci programov na podporu podnikania nasťahovať do nových ateliérov. Veríme, že okrem priestorov a podpory vo forme mentoringu a koučingu, vytvoríme aj priateľské a tvorivé zázemie pre rozvoj komunity kreatívcov. Tešíme sa na oficiálne otvorenie kreatívneho centra pre širokú verejnosť, pre ktorú pripravujeme prehliadku priestorov, výstavu a zaujímavý program vyskladaný z lokálnych umelcov a podporených subjektov,“ uviedla riaditeľka KCT Zuzana Bezáková.

Kreatívne centrum v Trnave
Kreatívne centrum v Trnave

Prvý technologický FABLAB v kraji

Súčasťou Kreatívneho centra Trnava bude prvý technologický FABLAB v kraji. Kreatívci v ňom nájdu veľkoformátové a maloformátové 3D tlačiarne, 3D skener, vinylovú rezačku a laserovú rezačku. MEDIALAB ponúkne vybavenie najnovšími technológiami a softvérom pre virtuálnu realitu, grafickú tvorbu a kreatívne programovanie. Skúšobne poskytnú zázemie nielen pre garážové kapely, ale aj speváckym zborom či jednotlivcom. V centre sa bude nachádzať aj dielňa na manuálnu prácu s modernými pracovnými pomôckami. Rovnako aj prednášková sála a ateliéry pre malých a stredných podnikateľov v kreatívnom priemysle.

Najbližšie chystá KCT výzvu na obsadenie posledných voľných ateliérov. O priestory budú môcť prejaviť záujem podnikatelia z kultúrno-kreatívneho priemyslu. Hodnotiaca komisia bude pri výbere uchádzačov zohľadňovať podnikateľský potenciál projektu, jeho prínos lokálnemu trhu, dopad na zamestnanosť a udržateľnosť.

O Redakcia

Pozri aj

Zdieľané mestské elektrobicykle sú pripravené na ďalšiu sezónu. Zdroj: Mesto Trnava

Elektrobicykle opäť oživia Trnavu: Štartuje nová sezóna bikesharingu

S príchodom prvého marcového pondelka, presnejšie 4. marca 2024, sa Trnava opäť rozžiari žltozelenými farbami. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *