Sereď, uzavretý most Zdroj: Mesto Sereď
Sereď, uzavretý most Zdroj: Mesto Sereď

Komplikácie pri inštalácii ťažkej mostnej súpravy v Seredi pokračujú

V Seredi sa snažia dokončiť inštaláciu ťažkej mostnej súpravy (TMS) do konca októbra, avšak narazili na neočakávané prekážky v procese výstavby. Mesto trpí uzáverou mosta nad železnicou od mája tohto roka. Napriek tomu, že sa podarilo v septembri obnoviť pešiu a cyklistickú dopravu, motoristi sú stále nespokojní.

Radnica sa usiluje o pokrok v riešení problému, ale hlavnú úlohu stále zohráva investor a správca komunikácie, Slovenská správa ciest. Okrem toho existuje riziko odkladu začiatku komplexnej obnovy mosta. Otázka zostáva, ako dlho budú motoristi obchádzať uzatvorený most po diaľnici a aký je stav s vojenskou mostnou súpravou?

V októbri sa konalo stretnutie o problematike TMS. Z neho vyplynuli nové návrhy na premostenie, keďže zástupca Krajského dopravného inšpektorátu nesúhlasil s plánom na obojsmernú premávku cez jednu vojenskú súpravu. Po kritike inšpektorátu sa však primátor obrátil na alternatívne riešenie TMS, ktoré konzultuje s projektantom.

TMS je iniciatíva mesta Sereď. “Chceme most otvoriť pre automobilovú dopravu ešte predtým, ako investor dokončí svoj projekt obnovy celého mosta,” uviedol primátor Ondrej Kurbel. Mesto sa snaží pohnúť s projektom vpred a chce ho začať už v októbri 2023.

Aktuálne sa zaoberáme všetkými administratívnymi, legislatívnymi a realizačnými krokmi potrebnými pre výstavbu TMS čo najskôr. Či sa podarí dodržať predbežne stanovený októbrový termín, záleží aj na ostatných zúčastnených stranách,” zdôraznil primátor.

Mesto neustále žiada o písomné stanovisko od Ministerstva obrany SR a Ministerstva vnútra SR, ktoré je potrebné pre spoluprácu. Primátor síce dostal predbežné slovné súhlasy, ale záväzné písomné stanovisko stále chýba.

Sereď, uzavretý most Zdroj: Mesto Sereď
Sereď, uzavretý most Zdroj: Mesto Sereď

Odvolanie proti komplexnej obnove mosta

Umiestnenie TMS na podopretý most je ešte dôležitejšie a aj strategické vzhľadom na nový vývoj. “Známy slovenský sťažovateľ podal odvolanie proti stavebnému rozhodnutiu o komplexe obnovy mosta. Štátne orgány musia teraz posudzovať opodstatnenie odvolania, čo by mohlo v praxi znamenať odklad začiatku výstavby nového mosta. Pre obyvateľov Serede by to znamenalo ešte dlhšie obdobie uzávery mosta,” vysvetlil primátor aktuálnu situáciu.

Slovenská správa ciest plánovala začať práce v apríli – máji 2024, ale stále čakáme na konečné rozhodnutie. Bez ohľadu na to, pôvodný plán zrušiť mimoriadnu autobusovú linku po otvorení mosta pre peších, primátor ju necháva v platnosti. “Nechceme narušiť komfort občanov, ktorí si už na fungovanie linky cez most zvykli a sú najviac postihnutí uzáverou,” uzavrel primátor.

O Redakcia

Pozri aj

Primátor Ondrej Kurbel (vpravo) rokoval so štátnym tajomníkom Ministerstva dopravy SR Igorom Chomom (vľavo). Zdroj: Mesto Sereď

V Seredi riešili problematiku mostu zástupcovia ministerstva dopravy

Od mája minulého roka trápi Sereď uzatvorená komunikácia ponad železnicu. Práve o nej rokoval primátor …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *