Hraničné kontroly - ilustračné foto
Hraničné kontroly - ilustračné foto

Hraničné kontroly na slovensko-maďarskej hranici sa predlžujú do 23. novembra

Hraničné kontroly na slovensko-maďarskej hranici sa predlžujú do 23. novembra, aj keď ich pôvodne plánovali ukončiť 3. novembra. Na financovanie tejto dočasnej obnovy kontroly je vyčlenených 2,05 milióna eur, čo vláda schválila vo štvrtok. Hlavným dôvodom je zabraňovať zvyšovaniu nelegálnej migrácie.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že bez obnovenia kontroly na vnútorných hraniciach by prílev nelegálnych migrantov na slovenské územie pokračoval, čo by predstavovalo závažné ohrozenie verejného poriadku a bezpečnosti Slovenskej republiky.

Slovensko obnovilo hraničné kontroly s Maďarskom dočasne od 5. októbra, nasledujúc príklad svojich susedov – Poľska, Rakúska a Česka.

Podľa slovenského ministra vnútra, Matúša Šutaja Eštoka, je vlna migrácie momentálne pozastavená. Avšak Slovensko sa rozhodlo pre obnovenie kontroly aj v súvislosti s tým, že rovnaké opatrenie uplatnili aj susedné krajiny.

Minister tiež informoval o jednorazovej akcii realizovanej tento týždeň na slovensko-maďarskej hranici, ktorej náklady dosiahli približne 60 000 eur. Účelom tejto akcie bolo odradiť migrantov od nelegálneho prekročenia hranice.

Eštok zdôraznil, že ochrana sa sústredila na vybrané úseky zelenej hranice. “Nehovoríme o úplnom uzavretí celej hranice, ale o zameraní sa na kľúčové body hranice, o ktorých naša poslednoročná analýza ukázala, že sú najkritičkejšie pri prechode migrantov,” uzavrel minister.

Hraničné kontroly - ilustračné foto
Hraničné kontroly – ilustračné foto

O Redakcia

Pozri aj

Dunajská Streda: 46-ročného obvinili z obchodovania s drogami

Krajský vyšetrovateľ v Trnave stíha 46-ročného muža z Dunajskej Stredy za obzvlášť závažný zločin nedovolenej …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *