Emmerov dom v Trnave Zdroj: Mesto Trnava
Emmerov dom v Trnave Zdroj: Mesto Trnava

Historický Emmerov dom v Trnave sa stane klenotom obnoveného Ružového parku

Emmerov dom, ktorý bol v minulosti domovom Centra voľného času – Kalokagatia, je momentálne nedostupný pre verejnosť kvôli jeho neuspokojivému technickému stavu. Informovalo mesto Trnava.

Avšak, tento významný objekt národnej kultúrnej pamiatky je predmetom plánu mesta na jeho rozsiahlu rekonštrukciu. Po jej ukončení by mal Emmerov dom vynikať ako hlavná atrakcia renovovaného Ružového parku.

Projektová dokumentácia na rekonštrukciu je už vypracovaná a momentálne sme v procese zhromažďovania potrebných povolení, stanovísk a rozhodnutí od správcov inžinierskych sietí a relevantných inštitúcií. Keď všetky tieto kroky úspešne ukončíme, mesto podá žiadosť o stavebné povolenie,“ uviedla samospráva.

Budova je navrhnutá tak, aby bola polyfunkčná a rešpektovala požiadavky na obnovu národnej kultúrnej pamiatky. Konkrétny účel budovy však ešte nebol stanovený a jeho výber je obmedzený dispozičným riešením a stupňom pamiatkovej ochrany.

Emmerov dom v Trnave Zdroj: Mesto Trnava
Emmerov dom v Trnave Zdroj: Mesto Trnava

Emmerov dom je momentálne využívaný ako skladové priestory

Napriek tomu, že Emmerov dom je momentálne využívaný ako skladové priestory, na budove sa pravidelne robia technické revízie. Navyše, v poslednej dobe sa uskutočnila séria štúdií, vrátane doplnkového architektonicko-historického výskumu, reštaurátorskej revízie a zamerania objektu. Tieto štúdie poskytujú základ pre projekt rekonštrukcie.

Po získaní právoplatného stavebného povolenia, plánovaného na prvú polovicu roku 2024, sa začne proces verejného obstarávania dodávateľa stavby. Predpokladané náklady na rekonštrukciu a jej ďalší vývoj budú závisieť od dostupnosti rozpočtu a trvania procesu verejného obstarávania. Presná suma investícií a finančných nákladov potrebných na realizáciu tohto projektu však zatiaľ nie je známa.

O Redakcia

Pozri aj

Zdieľané mestské elektrobicykle sú pripravené na ďalšiu sezónu. Zdroj: Mesto Trnava

Elektrobicykle opäť oživia Trnavu: Štartuje nová sezóna bikesharingu

S príchodom prvého marcového pondelka, presnejšie 4. marca 2024, sa Trnava opäť rozžiari žltozelenými farbami. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *