Galanta Autor: Vladimír Miček
Galanta Autor: Vladimír Miček

Galanta sa chystá na veľkú rekonštrukciu vodovodnej siete

Západoslovenská vodárenská spoločnosť (ZVS), a. s., má v pláne od 10. do 16. júla vymeniť uzávery a hydranty v meste Galanta. Tieto nevyhnutné opatrenia sú dôsledkom technického opotrebenia a častého zakalenia pitnej vody, ktoré spôsobilo obyvateľom mesta množstvo problémov.

Voda bude pre všetkých odberateľov v Galante úplne odstavená iba v pondelok 10. júla, kedy sa uskutoční samotná výmena zariadení. Podľa slov primátora Petra Koleka, radnica včas informovala obyvateľov, aby si zabezpečili dostatok pitnej vody na tento deň.

Aby občania neboli bez vody, mesto zabezpečí cisterny s pitnou vodou, ktorými ZVS bude operatívne reagovať na potreby občanov. Podľa Zoltána Szabóa, riaditeľa odštepného závodu ZVS Šaľa, bude do systému v podvečer voda znovu napustená, avšak nebude vhodná na konzumáciu.

Následne sa uskutoční preplachovanie verejného vodovodu v celom meste a v obci Matúškovo, čo spôsobí dočasné zakalenie vody. Z hygienických dôvodov budú v ten deň zatvorené všetké materské školy na území mesta a v mestskej časti Hody.

Galanta Autor: Vladimír Miček
Galanta Autor: Vladimír Miček

Výmena hydrantov nám umožní pravidelne čistiť vodovodnú sieť a zajistí, že sa v prípade budúcich odstávok voda nebude zakaľovať,” informuje radnica.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Galante odporúča občanom, aby si vytvárali zásobu vody na maximálne 24 hodín a používali na skladovanie nekontaminované nádoby. Taktiež odporúča vodu na pitie prevariť na niekoľko minút.

Mesto upozorňuje, že opatrenia sú preventívne a kvalita pitnej vody v cisternách bude kontrolovaná. Avšak nemožno vylúčiť následnú kontamináciu v prípade nedodržania uvedených zásad. Po skončení prác by obyvatelia mali vyčistiť sitká vodovodných armatúr.

O Redakcia

Pozri aj

VIDEO TTSK: Odhalili mural od ukrajinskej umelkyne na škole v Galante

Mural TTSK: V pondelok 5.2.2024 slávnostne odhalili nástenný mural v priestoroch Strednej odbornej školy technickej v Galante, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *