Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/a/7/a718677a-0efa-4e41-b4de-1aafeba4a3ee/ttkraj.sk/web/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

FOTO: Tip na výlet: Magická zrúcanina hradu Pajštún

Pajštún je zrúcanina hradu na západnom Slovensku pri obci Borinka, v katastrálnom území mesta Stupava v Bratislavskom samosprávnom kraji na Záhorí. Stredoveký hrad má aj ako zrúcanina tajomnú atmosféru. Je to skvelý tip na výlet a výhľady na Malé Karpaty vám vynahradia stúpanie do kopca.

Hrad Pajštún sa vypína na vápencovom brale Malých Karpát a okolnosti jeho vzniku nepoznáme. Záznamy však siahajú až do trinásteho storočia a neskôr bol spájaný aj s významným rodom Pálffyovcov.

Takto sa na hrad dostanete

Ak sa rozhodnete ísť s rodinou na Bratislavský hrad a neskôr sa presunúť na hrad Pajštún, trvať vám to bude len 24 minút autom. Východzí bod je v tomto prípade dedina Borinka pri Stupave. Dostanete sa až k parkovisku pri kostole, kde necháte auto a odtiaľ smeruje červená turistická značka.

Ak chcete ísť dlhší úsek pešo, odporúčame ísť z Patrónky na konečnú zastávku autobusu č. 37 – Záhorská Bystrica. Odtiaľ sa vydáte po modrej do Marianky a po červenej cez spomínanú Borinku na hrad. Túto trasu zvládnu aj deti, trvá len približne hodinu a pol a zrúcanina je voľne prístupná.

Legendy o Pajštúne

Gašpar Serédy, prezývaný aj Gašpar smutný, bol veľmi nešťastný a nebolo možné ho žiadnym spôsobom rozveseliť. Kastelán Strajchel preto zvolal radu starších, kde sa rozhodli, že pošlú samotnému pekelníkovi list. Požiadajú ho o šaša, ktorý by ich pána aspoň raz rozosmial. Čertov však požiadavka urazila a na hrade sa zjavil prezlečený čert Rumo. Bol natoľko zábavný, že pána úprimne rozosmial. Keď však Rumo splnil svoju úlohu, vzal všetkých so sebou do pekla.

Traduje sa aj príbeh o krutom kastelánovi. Chudobnému dedinčanovi Lackovi zomierala žena a tak chcel poprosiť hradného lekára o pomoc. Kastelán Tupík sa však rozhodol, že chudobnému Lackovi nepomôže, pretože ho vyrušil zo spánku. Zúfalý dedinčan však požiadal o pomoc hradného ducha a na to neskôr kastelán doplatil. Lackova žena sa síce uzdravila, ale pomstychtivý kastelán chcel dedinčana silou mocou potrestať. Na truc ho poslal ku grófovi Erdodymu s listom a mal sa do hodiny vrátiť s odpoveďou, čo sa nedalo stihnúť. Hradný duch mu však opäť pomohol a ku grófovi ho vzal čarovný koč ťahaný samotným čertom. A po návrate si vzal kastelána so sebou do pekla.

Pajštún, mapa
Pajštún, mapa

Pajštún je veľmi bohatý na povesti. Traduje sa napríklad aj príbeh, že vždy o polnoci okolo hradu jazdí divokým cvalom rytier na bielom koni a následne zmizne v priepasti.

O Vladimír Miček

Pozri aj

Krádež šperkov za viac ako 27-tisíc eur v Stupave

Krádež šperkov na Záhorí: Za posledné tri dni (17.02.2024 – 19.02.2024) zaznamenala polícia na území …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *