Dve fajansové nádoby zo západného Slovenska pochádzajúce z pôvodných zbierok Dr. Pavla Blaha zdroj: Záhorské múzeum v Skalici.
Dve fajansové nádoby zo západného Slovenska pochádzajúce z pôvodných zbierok Dr. Pavla Blaha zdroj: Záhorské múzeum v Skalici.

Fajansové nádoby imitujúce modlitebné knižky

Západoslovenská fajansová produkcia sa typologicky spája najmä s taniermi, misami, džbánkami a džbánmi. K menej častým, avšak obľúbeným, patrili nádoby rôznych atypických tvarov, ako napríklad kníh znázorňujúcich modlitebné knižky. Informuje o tom Dita Andrušková etnologička a odborná pracovníčka Záhorské múzeum v Skalici.

Okrem dekoratívneho charakteru sa takéto nádoby na Slovensku nosievali v zime do kostola, pričom náplň z horúcej vody slúžila na zohrievanie rúk. V zbierkach múzea k nim patria dve fajansové nádoby zo západného Slovenska pochádzajúce z pôvodných zbierok Dr. Pavla Blaha. Obe majú naznačenie dosiek a knižnej väzby s plasticky profilovanou stenou listov. Nízke oválne náustky sú na hornej vnútornej časti náznakovej väzby.

Staršia nádoba s výškou 22 cm pochádza z 2. polovice 18. storočia. Na bielej podkladovej glazúre ju po obvode zdobí štylizovaný žlto-zeleno-modrý rastlinný a geometrický dekor, v strede je situovaný kríž.

Druhá nádoba s výškou 23 cm má glazúru tmavohnedej farebnosti bez dekoru, na stene listov tmavozelenú a pochádza z 2. polovice 19. storočia.

Zdroj: DA / Záhorské múzeum v Skalici

O Redakcia

Pozri aj

Skalický trdelník mesto Skalica

Hľadá sa pekár a cukrár na výrobu Skalického trdelníka

SPRÁVA MESTSKÉHO MAJETKU (SMM Skalica), s. r. o., príjme do trvalého pracovného pomeru pekára/pekárku a cukrára/cukrárku na výrobu …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *