Warning: Attempt to read property "post_excerpt" on null in /data/a/7/a718677a-0efa-4e41-b4de-1aafeba4a3ee/ttkraj.sk/web/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/post-head.php on line 73

Ekocentrum Stupava: Po stopách bridlice v Borinke a Marianke

Exkurziu Po stopách bridlice v Borinke a Marianke na Záhorí v sobotu 23.9.2023 organizuje Ekocentrum Stupava v spolupráci so Spolkom Permon.

Dĺžka 6 km, prevýšenie spolu 190 m, čas trvania vychádzky 10:00 – 15:00 h. Zoberte si so sebou jedlo a pitie. V Marianke možnosť zakúpenia občerstvenia alebo obeda. Sprievodcom bude Roman Lehotský. Prihlásiť sa môžete na ekocentrum@stupava.sk.

Čo všetko uvidíte a zažijete?

Na 6 km dlhej trase na 4 zastávkach postupne uvidíte miesto ťažby mangánových rúd v Borinke, v Marianke tzv. Šifrovú jamu, pri ktorej sa v dielňach vyrábala bridlicová strešná krytina a školské písacie tabuľky, dozviete sa o patrónke baníkov sv. Barbore, na námestí v Marianke si vyskúšate banskú klopačku, navštívite miniexpozíciu ťažby a spracovania bridlice v Marianke kde nazriete do zatopeného ústia štôlne, uvidíte ukážku osekávania bridlice pokrývačským kladivom, ukážku strihania bridlice pákovými a ručnými nožnicami, vyskúšate si písanie griflíkom na bridlicovú školskú písaciu tabuľku a vypočujete si šelakovú gramoplatňu (z bridlicovej múčky) na 100-ročnom kľukovom gramofóne.

zdroj foto: Spolok Permon Marianka

Zraz: o 10:00 h na konečnej autobusovej zastávke Borinka, Staré pece, odchody autobusu č. 219 smer Borinka: Bratislava AS 9:07 h, Patrónka 9:22 h, St. Lamač 9:26 h, Stupava aut. st. 9:47, Borinka, Staré pece 9:58 h.

Trasa: Borinka, Staré pece – (1) Borinka, Pod Zámčiskom (bývalá ťažba mangánových rúd v marianskych bridliciach, komentár, informačný panel SAPAG-u, prejavy v teréne, zber hornín a minerálov) – (2) Marianka, Šifrová jama (miesto bývalej ťažby a spracovania bridlice, Kaplnka sv. Barbory patrónky baníkov, informačný panel Slovenskej banskej cesty, banský vozík, komentár o ťažbe, o sv. Barbore, dohodne sa vstup k stene Šifrovej jamy nakoľko je na súkromnom pozemku, kde je vidieť špecifické vlastnosti bridlice) – (3) Marianka, Nám. 4. apríla (banská klopačka, komentár o banských klopačkách, odskúšanie klopania) – (4) Marianka, Bridlicová štôlňa v Marianskom údolí .

zdroj: Ekocentrum Stupava

O Redakcia

Pozri aj

Krádež šperkov za viac ako 27-tisíc eur v Stupave

Krádež šperkov na Záhorí: Za posledné tri dni (17.02.2024 – 19.02.2024) zaznamenala polícia na území …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *