Dôchodcovia dostanú mimoriadny príspevok 150 eur

Všetci slovenskí dôchodcovia môžu očakávať v tomto roku nielen 13. dôchodok, ale aj mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 150 eur.

Táto zmena vyplýva z návrhu zákona o 13. dôchodku, ktorý vláda Slovenskej republiky schválila. Na realizáciu tejto iniciatívy sa z rozpočtu vyčlení dodatočných 220 miliónov eur.

Platba príspevku v decembri 2023

Sociálna poisťovňa bude povinná vyplatiť tento paušálny príspevok v decembri 2023.

Ako sa zmení výška 13. dôchodku?

Erik Tomáš, minister práce, sociálnych vecí a rodiny, po rokovaní vlády uviedol: „K súčasnému 13. dôchodku pridávame ďalších 150 eur. Takže v tomto roku bude výška 13. dôchodku v rozmedzí od 200 do 450 eur. Celkovo tak v tomto roku vyplatíme všetkým dôchodcom o 220 miliónov eur viac. Od budúceho roku sa však výška 13. dôchodku zmení – bude sa rovnať výške priemerného starobného dôchodku za predchádzajúci rok, čo je až 606 eur.

Kto všetko dostane 13. dôchodok?

Tomáš ďalej priblížil, že 13. dôchodok vo výške svojich priemerných dôchodkov dostanú nielen starobní dôchodcovia, ale aj vdovci, vdovy, invalidi, siroty a poberatelia predčasného dôchodku.

Rýchlejšie legislatívne konanie

Z dôvodu potreby zabezpečiť dostatočný čas pre Sociálnu poisťovňu na vyplatenie 13. dôchodku v decembri 2023, musí návrh zákona prejsť skráteným legislatívnym konaním.

Ilustračné foto Zdroj: Pixabay
Ilustračné foto Zdroj: Pixabay

Pozri aj

TTSK vybavil tri odborné učebne v zdravotníckej škole v Skalici novým vybavením. Zdroj: TTSK

TTSK vybavil tri odborné učebne v zdravotníckej škole v Skalici novým vybavením

Trnavský samosprávny kraj pokračuje v zlepšovaní podmienok pre odborné vzdelávanie na stredných školách, ktorých je zriaďovateľom. …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *