Ilustračné foto Zdroj: KR PZ Trnava
Ilustračné foto Zdroj: KR PZ Trnava

Boj proti kyberšikane: Muž z Piešťan čelí vážnym obvineniam

Policajti z Piešťan zasiahli proti 57-ročnému mužovi, obvinenému z nebezpečného elektronického obťažovania a ohovárania. Tento prípad, ktorý odhalil tmavú stránku digitálneho priestoru, zdôrazňuje vážnosť kyberšikany a jej dôsledky.

Systémové obťažovanie cez emaily

Obvinený sa dlhodobo dopúšťal zasielania urážlivých emailov, ktoré boli adresované kolegom ženy pracujúcej vo verejnej správe. V týchto správach ju neprávom obviňoval z podvodov a klamstiev, čím jej spôsoboval psychické utrpenie a poškodzoval jej reputáciu nielen v pracovnom prostredí, ale aj v širšom spoločenskom kontexte.

Z obvinenia do väzby

Situáciu začala riešiť obeť šikany spolu s políciou už na začiatku septembra. „Napriek vznesenému obvineniu zo strany polície muž pokračoval v obťažovaní. Vyšetrovateľka preto zintenzívnila svoje úsilie, rozšírila obvinenie a iniciovala väzobné stíhanie. Trnavský súd následne s návrhom súhlasil a muž skončil vo väzbe,“ informovala polícia.

Kyberšikana môže skončiť väzením

Je dôležité si uvedomiť, že šikana a ohováranie sú neakceptovateľné nielen v bežnom živote, ale aj v online prostredí. Kyberšikana využíva anonymitu internetu, čo umožňuje páchateľom ľahšie ubližovať svojim obetiam. Agresori často nedokážu plne chápať dosah svojho konania na emócie a psychiku obetí.

Od 1. júla 2021 je v Trestnom zákone SR zakotvený nový trestný čin – Nebezpečné elektronické obťažovanie. Tento zákon umožňuje trestať úmyselné dlhodobé ponižovanie alebo zastrašovanie prostredníctvom elektronických komunikačných služieb, a to až trojročným väzením.

Tento prípad je príkladom toho, že spoločnosť a zákonné orgány berú kyberšikanu vážne a sú pripravené konať proti tým, ktorí sa dopúšťajú týchto činov. Je dôležité, aby sa obete kyberšikany neváhali obrátiť na políciu a vyhľadať pomoc,“ uviedla polícia.

Ilustračné foto Zdroj: KR PZ Trnava
Ilustračné foto Zdroj: KR PZ Trnava

O Redakcia

Pozri aj

Viktoria Regia, Piešťany Zdroj: OOCR Rezort Piešťany

Rezort Piešťany avizuje rok plný podujatí

Piešťanský región je už roky známy bohatým kalendárom rôznych akcií, mesto a okolie ich ponúka …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *