Ilustračné foto - hraničný priechod zdroj: NaZahori.sk
Ilustračné foto - hraničný priechod zdroj: NaZahori.sk

Česko zavádza dočasné kontroly na hraniciach, Slovensko reaguje

Aktuálne: Česká republika a Poľsko od polnoci zavedú dočasné kontroly na hraniciach so Slovenskom. Dôvodom je nárast počtu nelegálnych migrantov prichádzajúcich do EÚ.

Česko od polnoci z utorka (3. 10. 2023) na stredu (4. 10. 2023) zavedie dočasné náhodné kontroly po celej dĺžke hranice so Slovenskom. Platiť by mali do 13. októbra, ich prípadné predĺženie bude závisieť od aktuálnej situácie. Na sociálnej sieti X to oznámili český premiér Petr Fiala a minister vnútra Vít Rakušan.

Česko a Poľsko zavádza kontroly na hraniciach

Od polnoci na desať dní kontroly na hraniciach so Slovenskom zavedie aj Poľsko. Povedal to pre PAP poľský minister vnútra Mariusz Kamiński.

„Od polnoci zavádzame náhodné kontroly na hraniciach so Slovenskom. Opatrenie koordinujeme s Poľskom, ktoré zavádza podobné kontroly, Slovenskom aj ďalšími susednými štátmi,“ doplnil Fiala. Tento krok zdôvodnil nárastom počtu nelegálnych migrantov prichádzajúcich do EÚ. ČR podľa jeho slov túto situáciu neberie na ľahkú váhu. „Aktívne bojujeme predovšetkým proti prevádzačom a obchodníkom s ľudským nešťastím,“ vysvetlil Fiala.

Podľa Rakušana ide o opatrenie, ktoré je na účinný boj so skupinami prevádzačov a nelegálnou migráciou nutné. „Kontroly budú prebiehať náhodne po celej dĺžke hraníc so Slovenskom tak, aby čo najmenej obmedzili cezhraničnú premávku a zbytočne nezaťažovali dopravu ani cestujúcich.“

Slovensko zareaguje v stredu

Slovensko v stredu (4.10. 2023) zareaguje na kontroly, ktoré na slovenských hraniciach zavedú Česko a Poľsko. Povedal to dnes na tlačovom brífingu predseda vlády SR Ľudovít Ódor.

“Len čo niektorá krajina začne viac chrániť svoju hranicu, vyvolá to kaskádový efekt, všetci za to zaplatíme peniaze a výsledok bude veľmi nejasný. V tomto prípade proces odštartovalo Poľsko, ktoré je v predvolebnom období a naskakuje Česká republika,” dodal Ódor.

Nelegálna migrácia podľa predsedu vlády potrebuje európske riešenie na vonkajších hraniciach.

zdroj: PAP a sociálna sieť X

O Redakcia

Pozri aj

Deň svätého Valentína – Deň zaľúbených

Deň svätého Valentína 14. február, známy aj ako Deň zaľúbených, je pomocou pre plachých zaľúbencov …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *